آثار مخرب خواب بیش از حد

به گزارش وبلاگ توسعه دهنده ها، میزان خواب کافی برای حفظ سطوح مطلوب سلامت می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد و به عوامل مختلفی بستگی دارد.

آثار مخرب خواب بیش از حد

به گزارش وبلاگ توسعه دهنده ها، عصر ایران نوشت: خواب خوب شبانه برای حفظ سلامت مطلوب لازم است، اما خواب بیش از حد با بعضی مسائل پزشکی پیوند خورده است. در شرایطی که حصول اطمینان از خواب کافی اهمیت دارد، باید از خواب بیش از حد نیز پرهیز کرد زیرا می تواند اثر منفی بر سلامت انسان داشته باشد.

آگاهی از این که هر شب به چه میزان خواب احتیاج دارید می تواند معیاری برای درک بهتر از این که در معرض خطر آثار منفی خواب بیش از حد قرار نمی گیرید، فراهم کند.

چه میزان خواب بیش از حد محسوب می گردد؟

میزان خواب کافی برای حفظ سطوح مطلوب سلامت می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد و به عوامل مختلفی بستگی دارد.

ژنتیک

ژن های ما در خواب درونی و ریتم های شبانه روزی ما نقش دارند که دو سیستم خواب بیولوژیکی اصلی انسان محسوب می شوند. مطالعات نشان داده اند بعضی افراد دارای یک جهش ژنی هستند که تنها با چهار ساعت خواب نیز احساس رضایت از استراحت در آنها شکل می گیرد. این ژن نادر است و به ارث می رسد. با این وجود، بیشتر افراد حداقل به هفت تا هشت ساعت خواب شبانه برای کسب احساس آرامش و تجدید انرژی احتیاج دارند.

سن

بچه ها به خواب بیشتری نسبت به بزرگسالان احتیاج دارند. از سوی دیگر، افراد مسن به خواب بیشتری نسبت به بزرگسالان جوان احتیاج دارند.

سطح فعالیت

هرچه فرد از سطح فعالیت بیشتری برخوردار باشد، به خواب بیشتری نیز احتیاج خواهد داشت. خواب این فرصت را برای بدن فراهم می نماید تا روند ریکاوری و افزایش سطوح انرژی را پس از انجام فعالیت بدنی تجربه کند.

سلامت

زمانی که فردی با مسائل سلامت روبرو است، به طور معمول به خواب بیشتری احتیاج خواهد داشت. این درباره بیماری های کوتاه مدت، مانند آنفلوآنزا و همچنین شرایط مزمن بلند مدت، مانند دیابت صادق است.

تغییرات زندگی

استرس و تغییرات زندگی می توانند احتیاج یک فرد برای خواب را افزایش داده یا به خواب رفتن را سخت سازند. بدون در نظر دریافت این که استرس و تغییرات زندگی مثبت یا منفی هستند، این شرایط بر خواب یک فرد تاثیرگذار خواهد بود.

به طور کلی، یک فرد بالغ که به طور مداوم 10 ساعت یا بیشتر در شب می خوابد، احتمالا بیش از حد می خوابد و باید برای آنالیز دقیق تر شرایط به پزشک مراجعه کند.

دلایل

دلایل مختلفی برای شرح خواب بیش از حد یک فرد وجود دارند.

هایپرسومنیا

هایپرسومنیا یا پُرخوابی اصطلاح پزشکی برای خواب بیش از حد و خواب آلودگی در طول روز است. همانند اینسومنیا یا بی خوابی، خواب بیش از حد نشانه ای از بروز اختلال در خواب است. هایپرسومنیا زمانی تشخیص داده می گردد که خواب بیش از حد شرح مشخصی ندارد.

خواب آلودگی همراه با هایپرسومنیا با چرت زدن بهبود نمی یابد. افزون بر این، هایپرسومنیا موجب خوابیدن فرد در بازه های زمانی طولانی هنگام شب می گردد. همچنین، هایپرسومنیا سطوح پایین انرژی، مسائل حافظه و اضطراب را در پی دارد.

نارکولپسی

نارکولپسی یا حمله خواب یک اختلال خواب عصبی است که در آن مغز قادر به کنترل چرخه های خواب و بیداری نیست. افراد مبتلا به نارکولپسی خواب آلودگی شدید طی روز را تجربه می نمایند و ممکن است حین انجام فعالیت های عادی روزانه، مانند رانندگی به خواب بروند.

آپنه خواب انسدادی

این اختلال خواب موجب توقف تنفس فرد برای بازه های زمانی کوتاه می گردد. آپنه خواب انسدادی می تواند احتیاج به خواب را افزایش دهد زیرا در چرخه طبیعی خواب اختلال ایجاد می نماید.

افسردگی

افسردگی یکی از شایع ترین دلایل خوابیدن بیش از حد یک فرد است. افسردگی موجب احساس خستگی دائمی و افت سطوح انرژی می گردد. از این رو، افراد افسرده به خواب بیشتر احتیاج دارند.

داروها

بعضی داروها که برای درمان بعضی بیماری ها تجویز می شوند ممکن است احساس خستگی و خواب آلودگی را در فرد ایجاد نمایند. از این رو، این افراد به خوابیدن بیشتر تمایل دارند که اغلب میزان آن بیش از حد در نظر گرفته می گردد.

الکل

مصرف الکل، بدون در نظر دریافت میزان آن، می تواند موجب اختلالات خواب گردد. این شامل آپنه خواب و خروپف می گردد. همچنین، مصرف الکل می تواند موجب اختلالات خواب، به ویژه در الگوهای خواب و خواب آلودگی طی روز گردد.

بیشتر دلایل خواب بیش از حد موقتی هستند. آنها با بعضی تغییرات ساده در سبک زندگی از جمله دنبال کردن یک رژیم غذایی سالم، فعالیت بدنی، دنبال کردن یک برنامه منظم و ترک عادات ناسالم رفع می شوند.

مسائل سلامت مرتبط

خواب بیش از حد می تواند به اندازه خواب ناکافی آسیب رسان باشد. خواب بیش از حد می تواند فرد را در معرض خطر بعضی مسائل سلامت قرار دهد.

بیماری قلبی

خواب بیش از حد می تواند خطر بیماری قلبی را افزایش دهد که یکی از دلایل اصلی مرگ و میر انسان ها در دنیا است. این خطر برای زنان بیشتر از مردان است زیرا آنها بیشتر از مردان می خوابند.

اضافه وزن

پژوهش ها نشان داده اند افرادی که بیش از حد می خوابند، به طور معمول وزن بیشتری دارند. این احتمال وجود دارد که وزن بیشتر به واسطه خواب بیشتر و فعالیت بدنی کمتر شکل بگیرد زیرا فرد هرچه بیشتر بخوابد، تحرک کمتری داشته و کالری کمتری می سوزاند.

دیابت

خواب بیش از حد می تواند سطوح قند خون را افزایش دهد و خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را افزایش دهد. البته، این خطر ممکن است بیشتر با سبک زندگی کم تحرک و اضافه وزن مرتبط باشد تا هر گونه ارتباط خاص بین دیابت و خواب بیش از حد.

مسائل تمرکز

خواب بیش از حد می تواند موجب پیری سریع تر مغز گردد و انجام ساده ترین وظایف روزانه را سخت سازد. این می تواند با تعداد دفعات بیدار شدن از خواب هنگام شب مرتبط باشد که ممکن است به معنای خواب ناکافی و عدم تجدید قوای مورد احتیاج برای احیا و بازسازی مغز باشد.

افسردگی

افسردگی و خواب به طور معمول با هم مرتبط هستند. افسردگی می تواند موجب خوابیدن فرد برای مدت زمانی طولانی تر گردد. در عوض، خواب طولانی تر می تواند وضعیت افسرده فرد را حفظ کند.

درد

زمانی که افرادی که مستعد ابتلا به سردرد هستند، بیش از حد می خوابند، سردرد بیشتر را تجربه خواهند کرد. پژوهشگران فکر می نمایند که خواب موجب تحریک بعضی از انتقال دهنده های عصبی در مغز شده و دلیل این شرایط است.

خواب بیش از حد می تواند به احساس خارش نیز منجر گردد، به ویژه برای افرادی که با مسائل پشت و کمر روبرو هستند. کمبود تحرک، دراز کشیدن در یک وضعیت برای مدتی طولانی یا حتی لوازم خواب نامناسب می توانند همگی به درد بیشتر منجر شوند. افرادی که با درد روبرو هستند از شرایط خواب ضعیف نیز رنج می برند که تمایل به خوابیدن بیشتر را در آنها ایجاد می نماید.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

هر فردی که به طور مداوم 10 ساعت یا بیشتر در شب می خوابد باید برای آنالیز دقیق شرایط و تشخیص دلیل خواب بیش از حد زیاد به پزشک مراجعه کند. اگر خواب بیش از حد به واسطه نوشیدن الکل یا مصرف بعضی داروها شکل گرفته باشد، کاهش یا پرهیز از آنها ممکن است به بهبود شرایط یاری کند.

البته، اگر خواب بیش از حد از عوارض جانبی یک داروی تجویزی است، بیمار نباید بدون مشورت با پزشک مصرف دارو را متوقف کند. اگر خواب بیش از حد در نتیجه یک بیماری شکل گرفته است، مدیریت این شرایط و تمرین عادات خواب بهتر ممکن است به بهبود آن یاری کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "آثار مخرب خواب بیش از حد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آثار مخرب خواب بیش از حد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید