آرامگاه پیر پالاندوز مشهد، بنایی با قدمت 400 ساله

به گزارش وبلاگ توسعه دهنده ها، احتمالا بعد از زیارت حرم مطهر رضوی نگاهتان به سمت بنایی تاریخی جلب می گردد که در قسمت شمال شرقی حرم قرار گرفته است. بنایی با سردر زیبا و نقش های مینیاتوری که در تسخیر قلب و چشم زائران کوتاه نمی آید.

آرامگاه پیر پالاندوز مشهد، بنایی با قدمت 400 ساله

این بنا زیارتگاهی به نام آرامگاه پیر پالاندوز است که از عرفای شیعه و کیمیاگر قرن دهم هجری بود و به خاطر شغلش با این لقب شناخته شد. زیارتگاه پیر پالاندوز امروزه یکی از جاهای دیدنی مشهد به شمار می رود.

چرا بازدید از آرامگاه پیر پالاندوز پیشنهاد می گردد؟

این آرامگاه 400 سال قدمت دارد.

آرامگاه پیر پالان دوز به ثبت آثار ملی ایران رسیده است.

معماری دوره صفویه جلوه خاصی به این بنا داده است.

تاریخچه آرامگاه پیر پالاندوز

گفته می گردد که بنای اولیه این آرامگاه در زمان سلطنت پدر شاه عباس صفوی و در سال 985 هجری قمری ساخته شده است، یعنی زمانی که پیر پالاندوز رخت از جهان می بندد، دستور می دهند برای گرامیداشت این عارف و کیمیاگر مقبره ای بسازند. این مقبره در تصاویر قدیمی بسیار عظیم تر و زیباتر از آنچه امروز می بنیید بوده ولی ناملایمتی های روزگار بیش تر آثار و نقش و نگارهایش را از بین برده است. در ضمن مقبره پیر پالاندوز در سال 1356 به فهرست آثار ملی ایران راه پیدا کرد. پس اگر با خرید بلیط هواپیما به مشهد سفر کردید نباید فراموش کنید بعد از زیارت حرم مطهر از این مکان نیز دیدن کنید.

معماری آرامگاه پیر پالاندوز

این مقبره به شکل یک 4 ضلعی و به همراه یک گنبد عظیم و زیبا ساخته شده و جزئیات معماری دوره صفوی در آن موج می زند. تزئیناتی مثل کاشی کاری ها و گچ بری های زیبا که در طراحی نمای بیرونی و داخلی به کار رفته در نوع خود بسیار استادانه و با مهارت کار شده اند و آثار نقاشی مینیاتوری آن تقریبا کم نظیر هستند. البته در بازسازی سال های اخیر سردر، حوض، فضای سبز و نقش های مینیاتوری به این مقبره اضافه شده اند.

درباره پیر پالاندوز

پیر پالاندوز از معدود شخصیت هایی بود که در کیمیاگری تبحر داشت، البته او در هنر خطاطی نیز استاد پرآوازه ای بوده و یک قران هفت سوره ای به خط ثلث از وی به یادگار مانده است. با وجود اینکه این عارف در نزد مردم مقام والایی داشته ولی برای امرار معاش به کار پالان دوزی مشغول بوده و به همین دلیل با این لقب شناخته می شد.

در آرامگاه پیر پالاندوز از چه چیزهایی می توان بازدید کرد؟

از در چوبی و عظیم آرامگاه که بگذرید، از همان بدو ورود به محوطه محو تماشای تزئینات نمای خارجی بنا می شوید، چون هارمونی رنگ های به کار رفته و کاشی کاری های زیبا در عین سادگی چشم و دل را به تسخیر در می آورند. نمای دیوارها به طرز زیبایی با طاق نماها، قاب، کاشی و لچکی آراسته شده اند و داخل آن ها به نقوش هندسی و ترنج مزین گشته است.

سرتان را به سمت بالا بچرخانید، گنبد پیازی شکلی را می بینید که پوششی ساده از کاشی های فیروزه ای را به تن نموده و جلوه خاصی به این بنا می دهد. وارد بقعه شوید تا شاه نشین آن و یزدی بندی های معروفش را ببینید. قسمتی از نقاشی های بازسازی شده را در داخل بقعه می بینید، علاوه بر آن زیر کاسه گنبد نیز ترنجی زیبا با نقوش گل و گیاه طراحی شده است.

هزینه و زمان پیشنهادی بازدید از آرامگاه پیر پالان دوز چه قدر است؟

اگرچه احتیاج ازست هزینه بلیط هواپیما مشهد را پرداخت کنید اما برای بازدید از این بنا هیچ هزینه ای از گردشگران دریافت نمی گردد. از آنجایی که ممکن است غرق در ثبت سلفی با زمینه این بنا شوید، دست کم باید یک ساعتی را به بازدید از مقبره پیر پالان دوز اختصاص دهید.

فصل مناسب برای بازدید از آرامگاه پیر پالان دوز چه زمانی است؟

بهتر است زمانی به این آرامگاه بروید که تعداد کمی از زائران در محوطه حرم باشند ولی هر فصلی را انتخاب می کنید، موقع نماز و وسط گرمای ظهر به این مکان زیارتی مشهد نروید.

چگونه به آرامگاه پیر پالاندوز برویم؟

معمولا بیشتر هتل های مشهد برنامه ویژه ای برای دسترسی به حرم امام رضا دارند، البته بیشتر زائران هتل هایی نزدیک به حرم را برای اقامت خود انتخاب می نمایند. حتی اگر در هتلی دور از حرم نیز اقامت داشته باشید، با تمام وسایل نقلیه عمومی و شخصی از هر نقطه شهر به راحتی می توان به حرم امام رضا و آرامگاه پیر پالان دوز دسترسی داشت.

از چه جاهای دیدنی دیگری می توان بازدید کرد؟

خانه تاریخی داروغه: 450 متر

خانه تاریخی توکلی: 450 متر

حرم مطهر رضوی: 800 متر

باغ رضوان: 1 کیلومتر

پارک وحدت: 1.7 کیلومتر

چه هتل هایی در نزدیکی آرامگاه پیر پالاندوز برای اقامت وجود دارند؟

هتل هانیه: 300 متر

هتل مشخص: 350 متر

هتل قصر الضیافت: 400 متر

هتل ضیافه الزهرا: 450 متر

هتل ولایت: 600 متر

چه رستوران ها و غذاخوری هایی نزدیک به آرامگاه پیر پالاندوز هستند؟

رستوران قصر العماره: 300 متر

رستوران شبانه روزی شهر ما: 300 متر

وادی البنان: 650 متر

فست فود زیتون: 900 متر

رستوران عمه لیلا: 1 کیلومتر

منبع: گردشبان

به "آرامگاه پیر پالاندوز مشهد، بنایی با قدمت 400 ساله" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آرامگاه پیر پالاندوز مشهد، بنایی با قدمت 400 ساله"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید