آنچه در عملیات شکست حصر سوسنگرد گذشت

به گزارش وبلاگ توسعه دهنده ها، عملیات آزادسازی سوسنگرد علاوه بر ایجاد فزونی برای ایران از لحاظ سیاسی و نظامی و خارج شدن اهواز، مرکز خوزستان، از محور تهدید عراق، باعث ایجاد اعتماد به نفس و امید به پیروزی های بعدی در عملیات های شکست حصرآبادن، فتح­ المبین، طریق ­القدس و بیت ­المقدس شد.

آنچه در عملیات شکست حصر سوسنگرد گذشت

به گزارش گروه فرهنگی وبلاگ توسعه دهنده ها، از بدو حمله عراق به دشت آزادگان در سال اول جنگ، پنج عملیات آفندی با دامنه نسبتاً محدود توسط نیرو های مسلح جمهوری اسلامی ایران به منظور عقب راندن، انهدام نیرو و فرسایش دشمن، آزاد­سازی مناطق اشغالی و جلوگیری ازحالت رکود در جبهه ها و خارج شدن از لاک دفاعی اجرا شد که یکی از این عملیات­ ها آزاد­سازی سوسنگرد است.

در این منطقه دشمن پیروز شده بود تا اواخر آبان ­ماه شهر سوسنگرد را از چهار سمت شمال، جنوب، شرق و غرب مورد تهدید قرار داده و آن را محاصره کند و حتی در روز های بیست­ وچهارم و بیست ­و­پنجم آبان ماه وارد شهر شوند. دراین شرایط، قرارگاه نیروی زمینی در جنوب طرح عملیاتی سریعی تهیه و با به کارگیری یگان ­های تیپ 2 لشکر92 زرهی، گروه رزمی148 پیاده از لشکر77 و نیرو های جنگ های نامنظم شهید چمران، اقدام به تک علیه دشمن کردند و حلقه محاصره سوسنگرد را شکسته و عناصر متجاوز را از داخل شهر بیرون کردند.

در ادبیات نظامی و در مباحث تاکتیکی، شهر ها برای حرکت نیرو ها مانع محسوب می­ شوند، زیرا باعث کندی حرکت و تجزیه نیرو های مانوری می­ گردند، اما از دیدگاه عملیاتی و راهبردی تصرف شهر ها می ­تواند امتیازات سیاسی، نظامی، مالی و تبلیغاتی زیادی را برای نیرو های فاتح به وجود آورد. بنا­براین، اگرچه شهر ها در برابر مانور تاکتیکی نیرو های تک کننده یک مانع محسوب می­ شوند، اما در طرح کلی یک عملیات ممکن است به عنوان عارضه حساس در نظر گرفته شوند.

مثلاً در منطقه دشت آزادگان، شهر بستان و به خصوص شهر سوسنگرد که مرکز فرمانداری دشت آزادگان محسوب می­ گردد، با آن ادعای وحدت قومیت عرب که صدام حسین به راه انداخته بود و با توجه به عرب زبان بودن مردم این منطقه و پاره­ای آداب و سنن عربی که دارند، تصرف این شهر ها می­ توانست از سوی رژیم بغداد به عنوان آزادسازی یک منطقه عربی و باز­گرداندن آن به دامن مادر عرب تبلیغ گردد.

از آن گذشته افکار عمومی مردم کشور های درگیر در جنگ، چندان آشنایی به عوارض حساس و کلیدی زمین در مناطق عملیاتی مانند ارتفاعات یا تنگه­ ها و ... نداشته و نه ارزش آن­ها را در درگیری­ های عملیاتی می­ دانند و نه غالباً نامی از آن­ها به گوششان خورده است، ولی در عوض با نام شهر ها آشنایی دارند و فتح یک شهر یا از دست دادن آن در نظر آنان حکم پیروزی یا شکست نیرو های نظامی را داشته و آنرا عامل معین کننده سرنوشت جنگ می­ دانند.

به همین دلیل، حکومت­ ها و گردانندگان جنگ به این مسئله توجه خاصی دارند. علاوه بر آن، ممکن است شهری از نظر ویژگی های خاص خود و امتیازاتی که برای نیرو های فاتح به وجود می­ آورد، واقعاً یک برگ برنده در دست دیپلمات ها در میز مذاکرات و چانه زنی های سیاسی برای کسب امتیازات به حساب آمده و برای یک عارضه حساس به زبان نظامی تعریف گردد. البته این شرایط یک بار دیگر ثابت می ­کند که عملیات نظامی می­ بایست فقط بر اساس منطق نظامی طرح ریزی و اجرا گردد و هرگاه این منطق فدای اهداف و اغراض سیاسی، مالی یا سایر موارد گردد، شانس پیروزیت به میزان بسیار زیادی کاهش خواهد یافت.

عملیات غرورآفرین آزادسازی سوسنگرد در 26 آبان 1359 علاوه بر ایجاد یک رجحان برای جمهوری اسلامی ایران از لحاظ سیاسی و نظامی و خارج شدن اهواز، مرکز خوزستان، از محور تهدید عراق، باعث ایجاد اعتماد به نفس و امید به پیروزی های بعدی در عملیات های شکست حصرآبادن، فتح­ المبین، طریق ­القدس و بیت ­المقدس شد.

اهداف تجاوزکارانه صدام

اهداف تجاوزکارانه رژیم عراق، تنها به حاکمیت مطلق بر اروندرود و استرداد جزایر سه گانه خلاصه نمی­ شد، بلکه دولت عراق نسبت به استان خوزستان نیز چشم طمع داشت و هر گاه دولت عراق اختلافاتش با دولت ایران تشدید می­ شد، در کنار سایر مسائل ادعایی، موضوع عربی بودن خوزستان را مطرح و آن را جزء جدا نشدنی کشور عراق می­ دانست و حتی به طور رسمی به تغییر اسامی در نقشه­ ها مبادرت می­ کرد، تا این خواست توسعه­ طلبانه را منعکس کند.

ارتش رژیم عراق با اهداف از پیش معین شده، انتها تهاجم سراسری خود را علیه ایران در31 شهریور 1359، از زمین، هوا و دریا شروع کرد. این تجاوز اگر چه قابل پیش­بینی بود، اما با این حجم و گستردگی، غافلگیرانه و غیر قابل تصور بود. این تهاجم گسترده در استان خوزستان در سه محور عمده انجام گرفت. در محور میانی، جهت تصرف اهواز مقاومت سرسختانه نیرو های ایرانی که انسجام کاملی هم نداشتند، باعث شد تا عراق بار ها سمت حملات خود را تغییر دهد، ولی هیچ گاه نتوانست پیروزیتی در این زمینه به دست آورد.

اسمی که صدام برای سوسنگرد انتخاب کرد

برای همین جهت حفظ روحیه نیرو های متجاوز خود، به تصرف شهر سوسنگرد اکتفا کرد تا بتواند با تغییر نام آن به خفاجیه، زمینه تبلیغاتی محدودی را فراهم آورد. این اقدام در59/8/25 به نتیجه رسید. لشکر92زرهی خوزستان بویژه تیپ2 زرهی این لشکر، بلافاصله با هماهنگی یگان ­ها و رزمندگان موجود در منطقه، اقدام به بازپس­ گیری سوسنگرد کرد و در ساعت 6:30 مورخه 59/8/26 حمله خود را به طرف سوسنگرد شروع کرد.

نتایج شکست حصر سوسنگرد

محور اصلی حمله در جهت حمیدیه به سوسنگرد در جنوب رودخانه کرخه انتخاب شد و در شمال رودخانه نیز به طرف روستای سبحانیه و سوسنگرد حمله دیگری همزمان اجرا شد که نتایج زیر را در بر داشت:

⦁ شکل گیری مقاومت خودجوش مردم در راستای خط مشی دفاعی حضرت امام (ره).

⦁ تغییرشکل فرایند دفاع و در پیش دریافت مشی تهاجمی توسط رزمندگان.

⦁ اهمیت قبول خطر حساب شده.

⦁ شکست سیاسی صدام در تحمیل مقاصد خود به ایران و بروز توان بالقوه رزمندگان به عنوان دغدغه جدی متجاوز.

⦁ آزاد شدن شهر سوسنگرد و متمایل گشتن مواضع پدافندی نیرو های عراق به رودخانه مالکیه.

⦁ آزاد شدن جاده حمیدیه- سوسنگرد و عقب نشینی 15کیلومتری دشمن.

⦁ کشته و مجروح شدن 750 نفر از عراقی­ ها.

⦁ سرنگونی یک فروند هواپیما و یک فروند بالگرد، انهدام40 دستگاه تانک و نفربر، چند قبضه توپ و مقادیر زیادی تجهیزات عراق و به غنیمت دریافت تعدادی تانک و نفربر و مقادیر زیادی تجهیزات و وسایل مخابراتی.

⦁ امتیاز سیاسی، نظامی و تبلیغاتی برای نیرو های مسلح جمهوری اسلامی ایران.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "آنچه در عملیات شکست حصر سوسنگرد گذشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنچه در عملیات شکست حصر سوسنگرد گذشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید