ارایه گزارش عملکرد معاونت پژوهش و فناوری از سال 1398 تا به امروز

به گزارش وبلاگ توسعه دهنده ها، خبرگزاری خبرنگاران- دکترخصالی، با تاکید بر این که ما مصرانه به دنبال فراهم کردن شرایط لازم برای فرصت مطالعاتی اساتید و دانشجویان دکتری هستیم، گفت: در سال های گذشته می توانستیم 12 یا 13 دانشجو را برای فرصت مطالعاتی بفرستیم، اما این تعداد به دلیل مسائل اقتصادی و ارزی کاهش یافت. از طرفی دیگر خوشبختانه بیش از 700 دانشجوی خارجی در دانشگاه مازندران مشغول به تحصیل می باشند که باید تمهیدات، آیین نامه ها و روش های ویژه ای را در نظر بگیریم تا از دانشجویان مستعدتر در این دانشگاه ثبت نام به عمل آید .

ارایه گزارش عملکرد معاونت پژوهش و فناوری از سال 1398 تا به امروز

به گزارش خبرنگاروبلاگ توسعه دهنده هادفترمازندران درشهرستان بابلسر، دکتر علی رضا خصالی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه مازندران در مراسم بیست ویکمین دوره گرامی داشت هفته پژوهش و فناوری و تجلیل از پژوهش گران برتر دانشگاه مازندران که به صورت مجازی برگزار گردید، گزارشی از صندلی علمی و تحقیقاتی دانشگاه مازندران در بین سایر دانشگاه ها ارایه کرد و با اشاره به مراحل و فرایند انتخاب پژوهش گران برتر دانشگاه مازندران، گفت : کارگروه علم سنجی در مجموعه معاونت پژوهشی راه اندازی شد و پس از آنالیز سامانه های مختلف موجود در حوزه های علم سنجی در دانشگاه های مختلف، مقرر شد تا بهترین گزینه را برای دانشگاه مازندران انتخاب کنیم تا بتوانیم به مقاصدی که دانشگاه مازندران در نظر دارد، برسیم .

دکترخصالی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به این که اطلاعات مورجهانز جهت ثبت اطلاعات در نظام های مختلف بین المللی از واجبات است، افزود : اطلاعاتی که اعضای هیات علمی در پایگاه های موردنظر ثبت می نمایند، باعث ارتقای رتبه دانشگاه در جمع دانشگاه های ایران و حتی در جهان خواهد شد. یکی از بخش هایی که اعتبارات دولتی برای آن مشخص می گردد، رتبه دانشگاه می باشد. لذا ثبت اطلاعات اساتید در پایگاه های مذکور از نظر اعتبار اقتصادی هم تاثیرگذار می باشد .

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه در ادامه با اشاره به عقد تفاهم نامه با پایگاه استنادی جهان اسلام و اهمیت آن برای دانشگاه، میزان انتشار مقالات معتبر علمی بین المللی دانشگاه مازندران در سالهای مختلف را بیان کرد و افزود: در سال 2018 تعداد 492 مقاله، در سال 2019 حدود 502 مقاله و در سال 2020 تا به امروز 415 مقاله بوده است و ما نگران بودیم که در زمان کرونا با افت انتشار مقالات روبرو شویم که این طور نبود، فعالیت دوستان به ثمر نشست و توانستیم این اطلاعات را بگیریم. درصد و میزان انتشار مقالات در پایگاه اسکوپوس نیز به تفکیک رشته های موجود در دانشگاه مازندران تا سال 2021، دانشکده شیمی با 1951 مقاله، دانشکده فیزیک با 1920 مقاله و تعدادی مقاله هم از سایر دانشکده ها شرکت داشتند .

دکترخصالی به موضوع همکاری های بین المللی در حوزه پژوهش نیز اشاره نمود و با تاکید بر این که ما مصرانه به دنبال فراهم کردن شرایط لازم برای فرصت مطالعاتی اساتید و دانشجویان دکتری هستیم، گفت: در سال های گذشته می توانستیم 12 یا 13 دانشجو را برای فرصت مطالعاتی بفرستیم، اما این تعداد به دلیل مسائل اقتصادی و ارزی کاهش یافت. از طرفی دیگر خوشبختانه بیش از 700 دانشجوی خارجی در دانشگاه مازندران مشغول به تحصیل می باشند که باید تمهیدات، آیین نامه ها و روش های ویژه ای را در نظر بگیریم تا از دانشجویان مستعدتر در این دانشگاه ثبت نام به عمل آید .

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه مازندران با تاکید بر این که دانشجویان ما نیز در مشارکت بین المللی دانشگاه مازندران در انتشار مقالات در مجلات معتبر علمی فعال بودند و همکاری های خوبی داشتند، اعلام نمود: از اساتید می خواهم تا در صورت امکان، با دانشگاه های معتبر جهان ارتباط داشته باشند، زیرا این امر باعث ارتقای شرایط علمی و رتبه بندی دانشگاه در جهان می گردد . هرگونه تمهیداتی که ضروری است را انجام می دهیم تا اساتید از این فرصت استفاده نمایند. انتظار داریم با افزایش مقالات ISI ، سرانه مقاله نسبت به اساتید حداقل از یک به بالا باشد. دانشگاه مازندران در سال 98 تعداد 460 مقاله ISC را در پفراینده علمی خود داشته است. هم چنین 20 نشریه فعال داریم که 7 نشریه دارای رتبه شدند و امیدواریم تا با راه اندازی کارگروه نشریات و تشخیص و برطرف مسائل و نواقص بتوانیم برای تمامی این 20 نشریه اعتبار وزارتی را به دست آورده و در رتبه بندی قرار بگیرند. با توجه به اینکه نشر کتاب مدتی است به صورت الکترونیکی می باشد و بر اساس قرارداد منعقده با فی دی بو تمهیدات لازم برای جاپ الکترونیکی فراهم شده است، لذا می توانیم با امکانات بیشتری به نشر کتاب بپردازیم که از سال 1398 تا به امروز حدود 20 عنوان کتاب به جاپ رسیده است .

دبیر برگزاری مراسم هفته پژوهش دانشگاه در ادامه سخنان خود با اشاره به کسب افتخارات بین المللی توسط دانشمندان برجسته دانشگاه مازندران، این رویداد را باعث افتخار و اعتلای صندلی علمی دانشگاه خواند و افزود : درصدد راه اندازی سامانه داوری کتاب و هم چنین تشکیل کلینیک بازاریابی و مشاوره پژوهشی در دانشگاه هستیم. در سال 1399، یک میلیارد و 998 میلیون تومان پروژه داشتیم که نسبت به سال 98 به دلیل مساله کرونا درصدی کاهش داشته است .

دکتر خصالی در سرانجام از فعالیت موثر بخش های مختلف از جمله مرکز کارآفرینی، کتابخانه مرکزی، مرکز رشد واحدهای فناور و ... قدردانی کرد و راه اندازی برج فناوری در دانشگاه مازندران را از برنامه های آینده دانشگاه مازندران بیان کرد .

منبع: خبرگزاری آریا

به "ارایه گزارش عملکرد معاونت پژوهش و فناوری از سال 1398 تا به امروز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارایه گزارش عملکرد معاونت پژوهش و فناوری از سال 1398 تا به امروز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید