بارش شهابی دُبّی همزمان با ستاره کریسمس

به گزارش وبلاگ توسعه دهنده ها، این دو سیاره دقیقا بالای افق در جنوب غربی، کمی پس از غروب آفتاب قابل مشاهده است. کمی پس از آن هر دو از دید خارج می شوند. پیش بینی های هواشناسی کنونی سازمان هواشناسی انگلستان می گوید که این دو رخداد نجومی ممکن است به دلیل پوشش ابر برای بسیاری قابل رویت نباشد.

بارش شهابی دُبّی همزمان با ستاره کریسمس

انقلاب زمستانی 2020 با اوج یک بارش شهابی و یک رخداد همدمی (مقارنه) بسیار نادر بین زحل و مشتری هم زمان شده است.

اگر شرایط هوا مناسب باشد وقوع این دو رخداد نجومی در طولانی ترین شب سال، یک فرصت استثنایی را در اختیار رصدگران نجومی قرار می دهد. در بیست و یکم دسامبر، بارش شهابی دُبّی با نرخ حدود 10 درخشش شهاب در ساعت در سمت شمالی آسمان جایی که ستاره شمالی ظاهر می گردد قابل رویت است. این آخرین بارش شهابی سال 2020 خواهد بود.

در بخش دیگر آسمان شب، مشتری و زحل در فاصله 0.1 درجه از یکدیگر ظاهر می شوند. تقریبا برابر با یک پنجم قطر زاویه ای ماه.

نزدیکی دو غول گازی که به عنوان مقارنه عظیم (همدمی عظیم: Great Conjunction) شناخته می گردد نزدیک ترین مقارنه این دو سیاره از سال 1623 تا به امروز به شمار می رود. هر دو سیاره با چشم غیرمسلح به شکل یک روشنایی واحد قابل رویت هستند. موضوعی که با توجه به هم زمانی آن با کریسمس باعث شده بعضی از آن به عنوان ستاره کریسمس یاد نمایند.

همدمی یا مقارنه مشتری و زحل تقریبا هر بیست سال یک بار اتفاق می افتد، اما این که دقیقا در چنین تاریخی رخ دهد یک رخداد کاملا تصادفی است. هنری تروپ ستاره شناس در بخش علوم سیاره ای ناسا می گوید: مقارنه هایی از این دست، هر زمانی از سال می توانند رخ دهند. این بستگی به این دارد که سیارات در جهت مداری خود کجا واقع شده اند.

زمان یک همدمی (مقارنه) با موقعیت های مکانی مشتری، زحل و زمین در جهت خود به دور خورشید معین می گردد. در حالی که تاریخ وقوع انقلاب زمستانی با کجی محور زمین معین می گردد. انقلاب زمستانی طولانی ترین شب سال است. از این رو هم زمانی بسیار نادر به مردم این شانس عظیم را می دهد که بیرون بروند و منظومه شمسی را تماشا نمایند.

این دو سیاره دقیقا بالای افق در جنوب غربی، کمی پس از غروب آفتاب قابل مشاهده است. کمی پس از آن هر دو از دید خارج می شوند. پیش بینی های هواشناسی کنونی سازمان هواشناسی انگلستان می گوید که این دو رخداد نجومی ممکن است به دلیل پوشش ابر برای بسیاری قابل رویت نباشد.

براساس پیش بینی هواشناسی برای پنج روز آینده اوایل روز شنبه بارش باران در مناطق شرقی آغاز شده است و منجر به وزش باد و بارش شدید در آخر هفته خواهد شد، مناطق غربی مرطوب تر خواهند بود. یکشنبه شب نیز پیش از رسیدن ابر و باران روز دوشنبه، سرد خواهد بود.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید

به "بارش شهابی دُبّی همزمان با ستاره کریسمس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بارش شهابی دُبّی همزمان با ستاره کریسمس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید