بیماری منیر، نشانه ها و راه های درمان

به گزارش وبلاگ توسعه دهنده ها، بیماری منیر، نوعی اختلال مزمن گوش داخلی است که در هر سنی می تواند گریبان فرد را گرفته و مسائل بسیاری را برای فرد ایجاد کند.

بیماری منیر، نشانه ها و راه های درمان

گوش انسان از 3 بخش گوش خارجی، میانی و داخلی تشکیل شده است. در حالی که گوش خارجی و میانی تنها مسئول شنیدن هستند، گوش داخلی هم مسئول شنوایی است و هم مسئول حفظ تعادل. بیماری مِنیِر نخستین بار از طریق پراسپر مِنیر، پزشک فرانسوی - (1862 - 1799) معرفی گردید.

بیماری منیر، نوعی اختلال مزمن گوش داخلی است که در هر سنی می تواند گریبان فرد را گرفته و مسائل بسیاری را برای فرد ایجاد کند.دکتر دکتر رضا عرفانیان، متخصص گوش، حلق و بینی، فلوشیپ اختلالات خواب در این باره می گوید: بیماری منیر، بیماری ای است که بر اثر تجمع مایع در قسمتی از گوش داخلی ایجاد می شود و موجب اختلال در سیستم تعادلی بدن می شود.

دکتر عرفانیان گفت: گوش داخلی مسئول سیستم تعادلی بدن است که در صورت ابتلا به این بیماری به دلیل ایجاد تجمع مایع در آن اختلال در تعادل بدن رخ می دهد.

این متخصص گوش، حلق و بینی بیان نمود: چهار علائم اصلی بیماری منیر گوش وجود دارد که عبارتند از: سرگیجه، کاهش شنوایی، وزوز گوش، احساس پر بودن گوش.

وی گفت: از جمله ویژگی مهم بیماری منیر، بروز حملات تکرار شونده و شدید سرگیجه است که طول مدت آن از 6 ساعت تا دو روز می انجامد.

دکترعرفانیان ادامه داد: وزوز گوش، کاهش شنوایی، احساس پری گوش به طور معمول قبل از سرگیجه در در افراد مبتلا به بیماری منیر رخ می دهد. این متخصص گوش، حلق و بینی بیان نمود: با توجه به تحقیقات صورت گرفته تا به امروز علت بیماری منیر شناخته نشده است، اما یکسری عوامل در ایجاد این بیماری نقش دارند مانند کاهش مصرف آب، زیرا وقتی میزان مصرف آب کاهش می یابد، غلظت سدیم در بدن افزایش می یابد و در صورتی که میزان غلظت سدیم داخل گوش زیاد شود، سدیم آب را جذب نموده و باعث ایجاد تجمع مایع در گوش داخلی می شود.

وی اضافه نمود: در صورت تجمع مایع در گوش داخلی، تعادل عملکرد سیستم داخلی گوش به هم خواهد خورد و بر اثر پاره شدن پرده گوش، غشاء سیستم گوش داخلی از بین می رود.

دکتر عرفانیان بیان نمود: با پیشرفت بیماری منیر، کم شنوایی می تواند بدتر شود. در ابتدا، صدای کم از بین می رود. در موارد پیشرفته تر، صدای بلند نیز از بین می رود که بیمار فقط در محدوده فرکانس متوسط شنوایی دارد.

این متخصص گوش، حلق و بینی ابراز داشت: انجام تست شنوایی بخش مهمی از تشخیص منیر گوش و همچنین دیدن میزان پیشرفت این بیماری است.

وی گفت:

راه های درمان بیماری منیر عبارتند از: اینکه مصرف زیاد آب، کاهش مصرف نمک، کنترل استرس و استفاده از دارو های ادرار آور، زیرا باعث کاهش حجم، نمک و فشار مایعات در بدن می شود و کاهش این موارد به مدیریت علائم یاری می نماید.

دکترعرفانیان گفت: بیماری منیر با بیماری میگرن ارتباط دارد لذا درمان بیماری میگرن باعث بهبود علایم منیر نیز می شود.

این متخصص گوش، حلق و بینی ابراز داشت: اگر تمام درمان های دیگر شکست خورده باشد و زندگی به دلیل سرگیجه سخت شود، ممکن است یک عمل جراحی روی گوش پیشنهاد شود.

وی با بیان این نکته که وراثت نیز در ابتلا افراد به بیماری منیر نقش دارد ، بیان نمود: در بیشتر مواقع سرگیجه در افراد مبتلا به منیر، همراه با حالت تهوع است و در کلیه سنین امکان ابتلا به این بیماری وجود دارد.

دکتر عرفانیان ابراز داشت: بزرگترین مشکل افراد مبتلا به بیماری منیر، ندانستن این که چه زمانی سرگیجه رخ می دهد، است. ممکن است فرد مجبور شود در فعالیت های اجتماعی، تفریحی، شغلی یا خانوادگی دراز بکشد و استراحت کند. افراد مبتلا به منیر نیز از خطر سقوط، تصادفات در هنگام رانندگی وسیله و همچنین به دلیل ایجاد افسردگی یا رنج از اضطراب زیاد، بیشتر در معرض خطر هستند.

این متخصص گوش، حلق و بینی در انتها توصیه کرد: در هنگام حمله بیماری منیر گوش چه باید کرد سرگیجه می تواند باعث شود تعادل از بین برود لذا افراد در صورت بروز اولین نشانه آن باید داروی خود را مصرف نمایند، بنشینند یا دراز بکشند، چشمان خود را بسته، یا آن ها را روی یک شیء جلو خود ثابت نگه دارند سر خود را به سرعت نچرخانند واگر احتیاج به حرکت است این کار را به آرامی و با دقت انجام دهند و پس از انتها حمله، سعی نمایند حرکت نمایند تا به بینایی و حواس دیگر یاری نمایند تا مسائل گوش داخلی را جبران نمایند.

منبع: روزنامه آفتاب یزد

منبع: فرادید

به "بیماری منیر، نشانه ها و راه های درمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیماری منیر، نشانه ها و راه های درمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید