تراژدی نابودی یک جنگل

به گزارش وبلاگ توسعه دهنده ها، فرزاد عسگری- البرز- خبرنگار:جنگل 200 هکتاری حاشیه شهرجدید هشتگرد یکی از منابع طبیعی مهم استان محسوب می گردد که این روزها در معرض نابودی قرار گرفته است.

تراژدی نابودی یک جنگل

جنگلی که حدود 2 دهه پیش، همزمان با ساخت شهرجدید هشتگرد به صورت دست کاشت ساخته شده بود، اکنون حال و هوای کویری به خود گرفته است و درختانی که برای کاشت آنها، هزینه و وقت بسیاری صرف شده بود، خشک شده اند. عدم توجه و برنامه ریزی برای آبیاری این درختان، بخشی قابل توجهی از جنگل را خشک نموده و اگر اوضاع به همین شکل ادامه پیدا کند، تمام این جنگل به ورطه نابودی کشیده خواهد شد.

از دست دادن این جنگل علاوه بر تاثیرات مخربی که روی محیط زیست و آب و هوای این منطقه خواهد داشت، سیما و منظر شهرجدید هشتگرد را نیز تحت الشعاع قرار می دهد، بنابراین از تمام دستگاه های مرتبط با این موضوع انتظار می رود هرچه سریع تر پیش از آن که این منبع طبیعی ارزشمند نابود گردد، اقدامی برای احیای آن انجام بدهند.

  • جنگل حاشیه اتوبان دیگر سرسبز نیست

یکی از اهالی شهر هشتگرد درباره جنگل حاشیه اتوبان می گوید: سرسبزی این جنگل طراوت خاصی به شهر داده بود، اما حالا که رو به نابودی است، بر روی سیمای شهر نیز تاثیر منفی خواهد گذاشت، در حالی که فضای خشک هشتگرد و شهرجدید با وجود این جنگل، سبزترمی شد. مهرداد کاسب ادامه می دهد: جنگل حاشیه اتوبان کرج- قزوین محل مناسبی برای استراحت مسافران و رهگذران بود و سایه درختان فضای خنکی را به وجود آورده بود که امروز در حال نابودی است. وی با بیان این که موج باران هایی که در فصول پاییز و زمستان در استان البرز می بارید، به این جنگل جانی دوباره داده بود، اما با شروع تابستان دوره نابودی این جنگل نیز شروع شده است، اضافه می نماید: کاش قبل از تصمیم گیری برای ساخت چنین جنگلی، برای مدیریت، آبیاری و نگهداری آن فکر می شد تا امروز اینگونه شاهد این تراژدی نباشیم.

  • در انتظار آب

رئیس شورای اسلامی شهر جدید هشتگرد درباره علت خشک شدن این جنگل می گوید: مقرر شده بود که شرکت مادرتخصصی عمران شهر جدید، یک ایستگاه پمپاژ و تصفیه خانه آب در این منطقه بسازد تا فضای سبز شهر جدید از آب بهره ببرد، اما این مهم پیش نرفت. بعضی از اقدامات این چنینی بسیارحیاتی و پراهمیت است، بنابراین وقتی این وعده ها عملی نمی شوند، سیستم کلی شهر به هم می ریزد.

شمس الله ارمنده ای با تاکید بر لزوم ایجاد هرچه سریع تر شبکه آب رسانی برای حفظ جنگل، ادامه می دهد: تا انتها 3 ماهه نخست سال 98 باید ساخت مخزن ذخیره آب در شمال شهر جدید هشتگرد و لوله کشی پساب تصفیه خانه به محل مورد نظر برای تکمیل طرح انتقال مویرگی آب به فضای سبز شهری انجام می شد، اما این طرح همچنان ناقص مانده است. وی با بیان این که با شروع فصل تابستان، فضای سبز شهر جدید هشتگرد از بی آبی آسیب کلی خواهد دید می افزاید: باید هرچه سریع تر راهکاری برای حل این معضل ارائه گردد. این جنگل مصنوعی که امروز شاهد گام برداشتن آن به سمت نابودی هستیم، حاصل چندین ماه کوشش ده ها کارگر زحمتکش است.

  • اختصاص بودجه برای تکمیل شبکه آبرسانی

رئیس هیات مدیره شرکت عمران شهر جدید هشتگرد با تاکید بر این نکته که شرکت عمران به تنهایی نمی تواند متولی این جنگل باشد، می گوید: این جنگل سال ها قبل ایجاد شده و در سال های اول توسط کارکنان شرکت عمران آبیاری می شد، اما حالا که حجم جنگل به واسطه رشد درختان افزایش یافته است، این شرکت به تنهایی نمی تواند جوابگوی احتیاج به آبیاری این حجم از جنگل باشد.

داود صفدری با اظهار نگرانی درمورد بقای جنگل هشتگرد می افزاید: هرچند ایجاد ایستگاه پمپاژ پساب فاضلاب تصفیه خانه شهر جدید جزو وظایف اداری شرکت عمران نبود، اما برای احیای جنگل ورودی شهر، ساخت این تصفیه خانه را با اختصاص حدود 50 میلیارد ریال بودجه متقبل شدیم و امیدواریم فرایند ساخت و تکمیل این پروژه هرچه زودتر به انتهابرسد.

  • ساخت ایستگاه پمپاژ پساب فاضلاب

نایب رئیس هیات مدیره شرکت عمران شهر جدید هشتگرد با اعلام خبر راه اندازی بخش نخست ایستگاه پمپاژ پساب فاضلاب شهر جدید هشتگرد در نیمه اول مرداد سال جاری، می گوید: اکنون 5 درصد از پساب تولیدی تصفیه خانه فاضلاب شهر جدید هشتگرد توسط پمپ های کف کش شهرداری و شرکت عمران برای آبیاری قسمتی از فضای سبز شهر و جنگل حاشیه اتوبان استفاده و مابقی رهاسازی می گردد.

محمدعلی حاجی زاده عنوان می نماید: در این راستا شرکت عمران شهر جدید هشتگرد در دستور کار قرار دادن ساخت ایستگاه پمپاژ پساب فاضلاب و اجرای خط انتقال و توزیع پساب به طول 36 کیلومتر در ضلع جنوبی تصفیه خانه فاضلاب شهر، سعی بر استفاده بهینه از پساب خروجی تصفیه خانه برای آبیاری جنگل حاشیه اتوبان کرج- قزوین دارد.

وی با تاکید بر لزوم تکمیل پروژه آب رسانی قبل از نابودی کامل جنگل، ادامه می دهد: با توجه به تأکید شرکت عمران شهر جدید مبنی بر تسریع در تکمیل پروژه، اکنون ایستگاه پمپاژ پساب فاضلاب و استخر جمع آوری پساب توسط شرکت پیمانکار در 2 شیفت کاری در حال اجراست و مراحل انتهای و تجهیز فاز اول را طی می نماید. حاجی زاده با اشاره به این که فاز اول این پروژه با تأسیسات هیدرومکانیکال و الکترومکانیکال در نیمه اول مرداد سال جاری به بهره برداری خواهد رسید، می افزاید: برای راه اندازی این طرح اعتباری حدود 50 میلیارد ریال اختصاص یافته است و در فاز اول آن 10 کیلومتر از خط 36 کیلومتری انتقال و توزیع پساب به جنگل، محقق خواهد شد. به گفته وی، فاز اول این طرح با 60 درصد پیشرفت فیزیکی، 30 درصد از این جنگل را آبیاری خواهد نمود.

  • توسعه جنگل ها با مشارکت مردم

سعید غفاری- کارشناس کشاورزی و جنگل کاری:البرز مساحت جنگلی بالایی ندارد. در سال های اخیر خشکسالی بر البرز چنان چیره شده که فضای سبز را به سختی می توان نگه داشت. مساحت البرز بیش از 500 هزار هکتار است که تنها 3 درصد آن را جنگل تشکیل داده است. بدون شک وجود 15 هزار هکتار جنگل در مقایسه با وسعت 500 هزار هکتاری استان چندان رضایت بخش نیست.

با توجه به هم جواری البرز با تهران، داشتن جمعیت بالا و کمبود سرانه فضای سبز در استان، ضرورت افزایش جنگل کاری و اختصاص اعتبارات بیشتر برای این کار ضروری به نظر می رسد. گونه های شاخص جنگلی در البرز شامل اُرس (سرو کوهی)، زرشک، بنه یا پسته وحشی، داغداغان و توس هستند.

مشارکت مردم در توسعه جنگل ها و فضای سبز استان بسیار اهمیت دارد. بدون شک توسعه فضای سبز استان بدون مشارکت مردم، به خصوص جوامع محلی امکان پذیر نیست. بر این اساس اداره جنگل کاری و جنگل داری منابع طبیعی استان باید اقدام به اجرای طرح هایی با مشارکت جوامع محلی بکند.

در این طرح ها از ظرفیت های مردمی برای کاشت گونه های جنگلی درختی و درختچه ای در اراضی ملی ای که دارای قابلیت مناسب از نظر منابع آب، خاک، اقلیم و پوشش گیاهی هستند، استفاده گردد. جنگل کاری با مشارکت مردم باعث افزایش سرانه فضای سبز استان و ارتقای تنوع گونه های جنگلی برای رسیدن به توسعه پایدار، کاهش رواناب ها و جلوگیری از سیلاب ها و حفاظت از خاک می گردد.

جنگل کاری به جز تجهیزات به اعتبار نیز احتیاج دارد و بخش عمده عدم تحقق این برنامه به دلیل کمبود منابع اقتصادی بوده است. با توجه به محدودیت اعتباری منابع طبیعی استان، انتظار می رود مردم و به خصوص گروه های مردم نهاد تعامل بیشتری برای درختکاری و ایجاد جنگل های دست کاشت در استان داشته باشند تا هر سال شاهد افزایش وسعت فضای سبز استان باشیم. در مناطق کوهستانی اغلب این درختان پهن برگ هستند و در مناطق خشک بیابانی نیز گونه هایی کاشته می شوند که نسبت به کم آبی مقاوم باشند. باید برای داشتن البرزی سبز و حفظ و احیای جنگل همه دست به دست هم دهند.

منبع: همشهری آنلاین

به "تراژدی نابودی یک جنگل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تراژدی نابودی یک جنگل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید