تورم نقطه به نقطه گیلان در مرداد ماه بالاتر از کشور است

به گزارش وبلاگ توسعه دهنده ها، معاون سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان، با بیان اینکه مقدار تغییرات تورم نقطه به نقطه مردادماه امسال در کشور و استان به ترتیب برابر 41.6 و 42 درصد است، گفت: مقدار تغییرات تورم ماهانه در کشور برابر 0.6 درصد و در استان برابر 0.5 درصد است.

تورم نقطه به نقطه گیلان در مرداد ماه بالاتر از کشور است

وحید طیفوری در گفت وگو با وبلاگ توسعه دهنده ها، از انتشار شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارها و نرخ تورم مرداد ماه 1398 کشور و گیلان اطلاع داد و اظهار کرد: مرکز آمار ایران جهت محاسبه تغییرات قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارها با جمع آوری اطلاعات قیمت کالا و خدمت عرضه شده به منظور مصرف نهایی خانوار نسبت به محاسبه شاخص قیمت براساس میانگین وزنی قیمت کالاهای مختلف اقدام می نماید.

وی ادامه داد: براساس شاخص قیمت به دست آمده سه نوع نرخ تورم شامل نرخ تورم کل(مقایسه تغییر قیمت 12 ماهه اخیر نسبت به مدت مشابه) جهت برنامه ریزی و سیاستگذاری های کلان، نرخ تورم نقطه به نقطه(مقایسه تغییر قیمت ماه اخیر نسبت به ماه مشابه سال قبل) جهت تبیین وضعیت تغییر قیمت و شوک های قیمتی در کوتاه مدت و نرخ تورم ماهانه(مقایسه تغییر قیمت ماه اخیر نسبت به ماه قبل) جهت پیش بینی روند آینده نرخ تورم محاسبه می گردد و ضروری است متناسب با هر هدف نرخ تورم مورد نظر مورد استفاده قرار گیرد.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان توضیح داد: براساس مباحث علمی در سبد مصرفی خانوارها جهت محاسبه نرخ تورم، ضریب اهمیت یا وزن تاثیر قیمت گروه کالاهای خوراکی و آشامیدنی و دخانیات در نرخ تورم کشور و استان به ترتیب 27.24 و 25.01 درصد و ضریب اهمیت یا وزن گروه کالاهای غیر خوراکی به ترتیب 72.76 و 74.99 درصد است.

طیفوری با بیان اینکه نرخ تورم کل کشور و استان گیلان در مرداد ماه به ترتیب 42.2 و 40.2 درصد است، اضافه نمود: استان گیلان در این ماه، در بین 31 استان، در رتبه بیست و چهارم قرار گرفته است.

وی استان قم با نرخ 35.7 درصد را دارای پایین ترین نرخ تورم و استان کردستان با نرخ تورم 50.8 درصد را دارای بالاترین نرخ تورم در کشور دانست و گفت: همچنین چهار استان مجاور گیلان، یعنی استان های قزوین، زنجان، اردبیل و مازندران به ترتیب رتبه های چهاردهم، هجدهم، بیست و یکم و بیست و دوم و استان ساحلی گلستان رتبه سیزدهم را داشته اند.

معاون سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان اضافه نمود: نرخ تورم گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات کشور و گیلان به ترتیب 63.3 و 64 درصد و نرخ تورم گروه عمده کالاهای غیرخوراکی و خدمات کشور و گیلان به ترتیب 33.7 و 32 درصد بوده است.

وی با بیان اینکه مقدار تغییرات تورم نقطه به نقطه مرداد ماه امسال در کشور و استان به ترتیب برابر 41.6 و 42 درصد است، متذکر شد: آنالیز تغییرات شاخص قیمت مرداد ماه امسال نسبت به ماه گذشته نشان می دهد که مقدار تغییرات تورم ماهانه در کشور برابر 0.6 درصد و در استان برابر 0.5 درصد است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "تورم نقطه به نقطه گیلان در مرداد ماه بالاتر از کشور است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تورم نقطه به نقطه گیلان در مرداد ماه بالاتر از کشور است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید