جای خالی صنایع دستی در مناظره های انتخاباتی

به گزارش وبلاگ توسعه دهنده ها، معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی با انتقاد از صداوسیما به دلیل جای خالی هنرهای سنتی در مناظره های انتخاباتی، گفت: اگر صداوسیما بپذیرد، ما حاضریم حداقل جای دستمال کاغذی به آن ها بدهیم، زیرا با توجه به این که صنعت رو به رشد است، بهتر است که صنایع دستی نیز در این حوزه جا داشته باشد.

جای خالی صنایع دستی در مناظره های انتخاباتی

به گزارش وبلاگ توسعه دهنده ها، بهمن نامورمطلق - معاون صنایع دستی - با اشاره به این که جای صنایع دستی در مناظره های انتخابات ریاست جمهوری خالی است، ادامه داد: صنایع دستی در حوزه محیط زیست، اشتغال و حوزه های دیگر، نقش بسزایی دارد. امیدواریم نامزدهای ریاست جمهوری در مناظره های شان درباره صنایع دستی نیز صحبت و برنامه های شان را در این زمینه مطرح نمایند.

او با بیان این که در سال های گذشته، در بازرگانی داخلی در حوزه صنایع دستی رشد داشتیم، گفت: سال 95 بیشترین رشد را در طول دهه های اخیر داشتیم، همچنین در حوزه اشتغال در این زمینه رشد کردیم. در بازارچه های موقت شاهد رشد 27 درصدی، در بازارچه های خارجی رشد 67 درصدی و در داخل شاهد رشد 27 درصدی بودیم. در بخش بازارچه های موقت صنایع دستی نیز با وجود 978 بازارچه، شاهد رشد 28 درصدی بودیم. در نوروز با توجه به گفتمان سازی هایی که در این حوزه شاهد بودیم اتفاقات خوبی افتاد.

رشد فروش صنایع دستی در بازارچه های نوروزی

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور که در نشست خبری امروز (شنبه، 9 اردیبهشت ماه) سخن می گفت، ادامه داد: اولین بار طرحی ارائه شد که با حمایت رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هدایایی را برای مسافران نوروزی در نظر بگیریم. بنابراین صنایع دستی کاربردی را به صورت مینیاتور برای تزیین اتومبیل، خانه و ... در نظر گرفتیم که مورد توجه گردشگران نوروزی نهاده شد. این صنایع دستی کاربردی، به هر استانی مربوط بود. ما حتی توانستیم کاربری های تازه را به صنایع دستی اضافه کنیم. در نوروز سال جاری، بیش از هفت هزار غرفه فروش داشتیم که از رشد هفت درصدی برخوردار بودند. با گذر از مرز 42 میلیارد تومان، در کل شاهد رشد 32 درصدی فروش صنایع دستی در بازارچه های نوروزی بودیم و این موضوع نشان دهنده این است که فضای گفتمان سازی در این حوزه وجود دارد و صنایع دستی کم کم جوابگوی احتیاج مردم است.

تا این حد جهانی نبوده ایم

نامورمطلق اظهار کرد: ما در همه عرصه ها در حوزه صنایع دستی با رشد روبرو بودیم و یکی از اقدامات دیگر، کالبدسازی به عنوان فضای معنوی و گفتمان در این حوزه بود. همچنین خانه های تخصصی و صنایع دستی ما رشد داشته و امیدواریم موزه و گالری ملی هم راه اندازی گردد، زیرا فعالیت های آن برای راه اندازی در حال اجرا است. در سال 95 صنایع دستی ایران جهانی تر شد و این اتفاق مهم دیگری بود که در این دولت رخ داد. هیچ گاه در ایران تا این حد جهانی نبوده ایم. دو نشست آسیایی در طول یک سال در ایران و همچنین اجلاس جهانی صنایع دستی برای نخستین بار در اصفهان برگزار گردید. این اقدامات نشان می دهد که صنایع دستی ایران به نوعی به عرصه جهانی بازگشته است.

او بیان نمود: کشور ما به عنوان دارنده برند صنایع دستی جهان در کنار هند، چین، مراکش و تایلند قرار گرفته است و امیدواریم یک روز به صورت ویژه به صنایع دستی نگاه گردد. دانش بنیان کردن صنایع دستی یکی دیگر از دغدغه های ما بود که آن را بارها اعلام کردیم، زیرا اگر دانش بنیان نگردد، پویا نخواهد بود. از طرفی ارتباط جدی ما با دانشگاه و معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور موجب شد دانش بنیان بودن صنایع دستی را راه اندازی کنیم. به همین دلیل، برای آغاز، خانه بهزاد در استان تهران و خانه قزوینی ها در اصفهان را پیش بینی نموده ایم.

ایران، اولین کشوری که روستای جهانی معرفی می نماید

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی گفت: برگزاری مجمع های متفاوت با فارغ التحصیلان رشته صنایع دستی، یکی دیگر از اقدامات مهمی بود که آن را انجام دادیم و کارگاه هایی را برگزار کردیم تا فارغ التحصیلان در آن حضور پیدا نمایند و با نحوه این که چطور می توانند کارگاه های صنایع دستی را راه اندازی نمایند، آشنا شوند. شهرهای جهانی، یکی دیگر از اقدامات معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی بود. ما بعد از چین، بیشترین تعداد شهرهای صنایع دستی را در جهان داریم. همچنین پیشنهاد کردیم قبل از شهرهای جهانی، شهرهای ملی را داشته باشیم که این موضوع به عنوان یک طرح ایرانی در شورای جهانی صنایع دستی پذیرفته شد. از طرف دیگر، ما موضوع روستاهای جهانی را مطرح کردیم تا صرفا صنایع دستی به شهرها معطوف نباشد و سال جاری در برنامه های مان معرفی روستاهای جهانی را داریم.

نامورمطلق ادامه داد: ایران اولین کشوری است که روستای جهانی را معرفی می نماید. طرح جهانی و ملی کردن صنایع دستی یاری می نماید تا نشان جغرافیا نیز مطرح گردد. ما در حال حاضر 23 نشان جغرافیا داریم که این تعداد در حال گسترش است. همچنین سال گذشته از 14 اثری که به شورای جهانی صنایع دستی ارائه نموده بودیم، 10 نشان اصالت بین المللی دریافت کردیم. برگزاری اولین جشنواره صنایع دستی فجر، دیگر اقدام معاونت صنایع دستی بود، زیرا صنایع دستی به نوعی هنر بومی و ملی ما است، اما جایی در جشن های انقلاب نداشت. به همین دلیل، سال گذشته مجوز آن را از شورای انقلاب فرهنگی گرفتیم و برای اولین بار این جشنواره را برگزار کردیم.

راه اندازی اولین دهکده صنایع دستی در شیراز

او راه اندازی دهکده صنایع دستی را یکی دیگر از اقدامات مثبت معاونت صنایع دستی در دولت یازدهم دانست و گفت: اولین دهکده در شیراز راه اندازی شد و درصدد گسترش آن در قم و جاهای دیگر هستیم. همچنین اولین مرکز بین المللی در حوزه فروش صنایع دستی ایرانی در کشور هلند راه اندازی شد که این برای ما بسیار مهم بود. برپایی نمایشگاه عیدانه به عنوان اولین نمایشگاه بزرگ در آستانه عید نوروز، یکی دیگر از اقداماتی بود که با استقبال روبرو شد. این اقدامات نشان می دهد که صنایع دستی کم کم از حاشیه خارج و به متن نزدیک می گردد.

بیمه؛ نقطه ضعف مدیریت صنایع دستی

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی بیمه را نقطه ضعف مدیریتش دانست و اظهار کرد: درباره بیمه هنرمندان اقدامات بسیاری اجرا شده، اما می پذیرم که بیمه، یکی از نقاط ضعف مدیریت ما است که همچنان حل نشده است و امیدواریم آن را حل کنیم. در این باره صحبت هایی با وزیر کار داشته ایم و جلساتی برگزار گردیده و قول دادند که تدبیری برای آن اندیشیده گردد. گرچه در حال حاضر مشکل مستمری بگیران را نداریم و این موضوع حل شد.

پذیرفتن سه شهر صنایع دستی برای جهانی شدن

نامورمطلق در بخش دیگری از سخنانش، بیان نمود: نخستین جشنواره ملی فراوری و اولین دبیرخانه منطقه صنایع دستی غرب آسیا در ایران راه اندازی و برگزار گردید. همچنین در نشست شورای جهانی صنایع دستی، شهرهای نودشه در کرمانشاه برای گیوه، گنبدکاووس در استان گلستان برای قالی و زیورآلات و همچنین شهررضا در اصفهان برای سفال به عنوان سه شهر جهانی دیگر در نشست اولیه پذیرفته شدند. گرچه تعداد شهرهای ما در این زمینه زیاد است و در مراحل بعد استان های همدان، فارس و آذربایجان غربی را مد نظر داریم.

نامگذاری سال جاری به نام حصیربافی

او با بیان این که سال جاری را سال حصیربافی نامیده ایم، ادامه داد: حصیربافی عمدتا در روستاها انجام می گردد و ما درصددیم دو روستای کلپورگان در سیستان و روستای رویینگ در خراسان شمالی را نیز ثبت جهانی کنیم. همچنین کاروان پیوند حصیربافی را راه اندازی خواهیم کرد. قرار است در این برنامه، یک کامیون بزرگ، حصیربافی نقاط مختلف ایران را جمع آوری و در سه استان شمالی کشور در معرض فروش قرار دهد، زیرا بعضی مناطق مثل بافق و نهبندان در طول سال، هوای گرمی دارند و گردشگران کمتر به آنجا سفر می نمایند. برای آن که هنرمندان حصیرباف این مناطق بتوانند در طول سال منبع درآمد داشته باشند، ما اعتباری برای این کاروان در نظر گرفته ایم تا محصولات این هنرمندان را در شمال ایران عرضه کند. در حال حاضر 73 روستا، پایلوت این برنامه هستند.

معاون صنایع دستی در پاسخ به پرسش خبرنگار وبلاگ توسعه دهنده ها مبنی بر این که ما در بازارچه های استانی بیشتر شاهد فروش آش رشته و لواشک بودیم تا صنایع دستی، اظهار کرد: گزارش کمی و کیفی بازارچه ها را برای رئیس سازمان ارسال کردیم و نقدهای مان را هم در این باره مطرح کردیم. در حال حاضر منتظر بازتاب و پاسخ رئیس سازمان هستیم. از طرفی معتقدم باید نگاه مان عوض گردد، زیرا خوراک نیز یکی از صنایع خلاق است و ما بیشترین فروش صنایع دستی را در بازارچه های استانی در جشنواره آش زنجان داریم. البته ما برای برگزاری بازارچه های صنایع دستی هر بار پالایش انجام می دهیم و امیدواریم این وضع بهتر گردد.

نامورمطلق در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار وبلاگ توسعه دهنده ها مبنی بر این که معیار شما برای انتخاب معاونت های صنایع دستی استان ها چیست؟ شرح داد: ما با مشکل نیروی انسانی در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، بویژه در معاونت صنایع دستی روبرو هستیم و نمی توانیم فارغ التحصیلان رشته صنایع دستی را جذب کنیم. معتقدیم به شدت احتیاجمند نیروی متخصص فعال در این حوزه هستیم.

او همچنین در پاسخ به پرسش خبرنگار دیگری مبنی بر این که تکلیف معاونت صنایع دستی استان تهران چه شد؟ گفت: مکاتباتی در این زمینه اجرا شده و ما خیز برداشتیم تا کل ساختمان اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران را بگیریم. به همین دلیل، در حال پیدا کردن فضای مناسبی هستیم تا آن را در اختیار اداره کل استان تهران قرار دهیم و ساختمان خیابان ویلا را بگیریم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "جای خالی صنایع دستی در مناظره های انتخاباتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جای خالی صنایع دستی در مناظره های انتخاباتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید