جنایتکاری به نام خستگی پشت فرمان

به گزارش وبلاگ توسعه دهنده ها، به دلیل عدم توانایی راننده خواب آلوده برای ترمز دریافت یا رفتن به کنار جاده برای جلوگیری از ضربه یا کاهش اثر آن، شاهد ضربات ناشی از سرعت زیاد هستیم. این مسأله احتمال مرگ ومیر یا جراحات جدی را تا 50 درصد افزایش می دهد .

جنایتکاری به نام خستگی پشت فرمان

یکی از مسائل و مسائل جدی که هر ساله باعث بروز هزاران تصادف جاده ای می شود، خستگی راننده است. اگر چه محاسبه تعداد دقیق خواب آلودگی های منجر به تصادفات امکان پذیر نیست، اما تحقیقات نشان می دهد که خستگی راننده یکی از عوامل مؤثر در بیش از 20 درصد تصادفات جاده ای و بیش از یک چهارم تصادفات کشنده و جدی است .

به دلیل عدم توانایی راننده خواب آلوده برای ترمز دریافت یا رفتن به کنار جاده برای جلوگیری از ضربه یا کاهش اثر آن، شاهد ضربات ناشی از سرعت زیاد هستیم. این مسأله احتمال مرگ ومیر یا جراحات جدی را تا 50 درصد افزایش می دهد .

خواب آلودگی زمان واکنش را کاهش می دهد (یکی از اجزای اصلی و اساسی رانندگی ایمن). این امر همچنین هشیاری، آگاهی و تمرکز را می کاهد؛ به گونه ای که توانایی انجام کار های دقیق مثل رانندگی کاهش می یابد و، چون سرعت پردازش اطلاعات به واسطه خواب آلودگی کم می شود، کیفیت تصمیم گیری نیز تحت تأثیر قرار می گیرد .

واضح است که رانندگان وقتی احساس خواب آلودگی می نمایند هنوز هشیارند؛ بنابراین برای ادامه رانندگی یا توقف برای استراحت، می توانند تصمیم بگیرند. اما افرادی که بر ادامه رانندگی پافشاری می نمایند، بدان معنا ست که خطر خواب رفتن حین رانندگی را نادیده می گیرند.

به احتمال زیاد رانندگان خسته در موارد زیر دچار تصادف می شوند :

در سفر های طولانی در جاده های یکنواخت و خسته نماینده مثل بزرگراه ها

بین ساعات 2 تا 6 بامداد

بین ساعات 2 تا 4 بعدازظهر (بخصوص پس از غذا خوردن)

پس از خواب کمتر از حد معمول

در صورت استفاده از دارو هایی که باعث گیجی و خواب آلودگی می شود.

پس از ساعات کار طولانی، بخصوص پس از شیفت شب

رانندگانی که بیش از همه در معرض خطر هستند :

مردان جوان

رانندگان کامیون

رانندگان شرکت ها

کارگران شیفتی

این افراد بیش از همه در معرض خطرات ناشی از خواب آلودگی به هنگام رانندگی هستند :

مردان جوان عموما بیش از همه درگیر تصادفات جاده ای مرتبط با خواب آلودگی هستند، شاید به این دلیل که آن ها بیشتر در موقعیت هایی قرار می گیرند که احتمال خستگی زیادتری وجود دارد (مثل رانندگی در جاده های خطرناک و پر پیچ و خم ).

کارگران شیفتی و رانندگانی که فعالیت تجاری انجام می دهند نیز ممکن است به دلیل عوامل مرتبط با کار، بیشتر در معرض خطر تصادفات مربوط به خواب باشند .

بسیاری از رانندگان حرفه ای، سطح بالایی از خواب آلودگی را گزارش نموده اند. آنان درگیر تصادفات بسیار متعددی می شوند که مرتبط با خستگی است. اگرچه دو سوم از رانندگانی که هنگام رانندگی به خواب می روند؛ رانندگان ماشین های سواری معمولی هستند (نه وسایل نقلیه بزرگ ).

حدود 85 درصد از رانندگانی که باعث تصادفات مرتبط با خواب می شوند، مرد هستند و حدود یک سوم آن ها حداکثر 30سال دارند .

اختلالات خواب

کسی که از مسائل ناشی از اختلال خواب رنج برده، همین امر مانع خواب کافی او می شود و احتمالا در ساعات بیداری بیش از حد خسته شده و در نتیجه هنگام رانندگی بیشتر در معرض خطر ناشی از خواب آلودگی قرار خواهد گرفت

.

چگونه از خواب رفتن هنگام رانندگی جلوگیری کنیم؟

رانندگی در زمان خستگی تا حد زیادی خطر تصادف را افزایش می دهد. برای کاهش این خطر :

مطمئن شوید که برای رانندگی آمادگی دارید .

در صورت خستگی سفر را آغاز نکنید. پیش از آغاز یک سفر طولانی، خواب شبانه خوب و کافی داشته باشید .

بین نیمه شب و 6 صبح، زمانی که هشیاری طبیعی در حداقل میزان خود واقع شده است، از مسافرت طولانی بپرهیزید .

سفر خود را به گونه ای تنظیم کنید که در بین راه استراحت کافی داشته باشید. حداقل یک استراحت 15 دقیقه ای بعد از هر دو ساعت رانندگی توصیه می شود .

اگر احساس خواب به شما دست داد در مکان امنی مانند پارکینگ های جاده ای ماشین را متوقف کنید (از توقف در شانه بزرگراه خودداری کنید ).

مؤثرترین راه مقابله با خواب آلودگی یک چرت کوتاه (حداقل 15 دقیقه) و نوشیدن دو فنجان قهوه است .

بیشتر کار هایی که رانندگان برای هشیار نگاه داشتن خود انجام می دهند بی تأثیر است و تنها باید آن ها را به عنوان اقداماتی در نظر گرفت که به راننده زمان می دهد تا جایی برای توقف ایمن پیدا کند. چرت حداقل 15 دقیقه ای و نوشیدن حداقل (150 میلی گرم) و دو فنجان نوشیدنی کافیین دار (چای یا قهوه) تنها اقداماتی هستند که خواب آلودگی را کاهش می دهند .

اگر راننده در مدت زمان کوتاهی رانندگی را متوقف نکند، خواب آلودگی دوباره باز می شود .

امن ترین گزینه برای رانندگان، پرهیز از رانندگی هنگامی است که بیمارند و دارو هایی مصرف می نمایند که باعث گیجی و خواب آلودگی می شود. برنامه ریزی برای سفر بخصوص سفر های طولانی در بزرگراه ها یا دیگر جاده های یکنواخت، برای راننده حیاتی و ضروری است .

رانندگان باید :

سعی نمایند قبل از آغاز سفر کاملا استراحت نموده و احساس سلامتی داشته باشند (از دارویی استفاده ننمایند که در هنگام مصرف آن، رانندگی و کار با دستگاه ممنوع باشد).

برنامه سفر خود را به گونه ای تنظیم نمایند که دوره های استراحت منظم داشته باشند (دست کم 15 دقیقه در هر دو ساعت).

در صورت لزوم برای توقف شبانه برنامه ریزی نمایند. (با توجه به سرعت مجاز وسیله نقلیه، زمان مسافرت خود را برآورد نموده و توقفگاه و نقاط خواب و استراحت راستا را قبل از سفر در نظر داشته باشند .)

از رانندگی طولانی پس از یک روز کامل کاری پرهیز نمایند .

در زمان هایی که معمولا وقت خواب آنهاست، از رانندگی خودداری نمایند .

در ساعات بین 2 تا 6 صبح از رانندگی خودداری نمایند .

بین ساعات 2 تا 4 صبح، در رانندگی بی نهایت دقت نمایند.

در صورت احساس خواب آلودگی حین رانندگی، چرت کوتاهی بزنند و در مکان امنی توقف نموده و نوشیدنی کافیین دار بنوشند.

دارو و الکل

بسیاری از دارو های مورد استفاده بدون نسخه ازجمله داروی ضد سرفه، سرماخوردگی، آنفلوآنزا و زکام باعث گیجی ناخواسته می شوند که ممکن است رانندگی را با مشکل روبه رو کند. هشدار های مربوط به گیجی همواره چندان واضح و معین نیستند. به عنوان مثال اگر روی برچسب دارویی نوشته شده باشد ممکن است باعث گیجی شود، تصور کنید که حتما این گونه خواهد شد .

کارفرمایان

رانندگی خطرناک ترین فعالیت کاری است که بیشتر مردم آن را انجام می دهند .

می توان مانع بسیاری از اتفاقات ناخوشایند شد. رهنمود های مربوط به رانندگی حین کار تصریح می نماید که قانون ایمنی و سلامت برای فعالیت های کاری انجام گرفته در جاده ها، همچون تمام فعالیت های شغلی، به کار گرفته شود. باید در سیستم ایمنی و سلامت، احتمال خطر را به طور موثر مدیریت کرد .

بنابراین کارفرمایان باید احتمال خطر مرتبط با مشاغل جاده ای را ارزیابی نموده و برای مدیریت این خطرات تمامی اقدامات کاربردی معقولانه را به کار گیرند .

یکی از مهمترین وظایف کارفرمایان کسب اطمینان از خواب آلوده نبودن راننده است .

شرکت های مسافرتی تفریحی

یکی از اوقاتی که رانندگان ممکن است صبح زود رانندگی نمایند، زمانی است که از یک سفر پروازی یا دریایی باز می گردند. رانندگانی که درحال بازگشت از پرواز های بازرگانی هستند یا از کشتی یا قایق باز می گردند، اغلب در حالتی به منزل می روند که در 24 ساعت گذشته خواب بسیار کمی داشته اند؛ بنابراین شرکت های مسافرتی خطوط هوایی و کشتیرانی باید به مشتریان خود در این زمینه توصیه ها و اطلاعات کافی ارایه نمایند، مخصوصا مواردی که خواب آلودگی را تشدید می نماید.

منبع: فرادید

به "جنایتکاری به نام خستگی پشت فرمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جنایتکاری به نام خستگی پشت فرمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید