حشرات چطور راه خانه شان را پیدا می نمایند؟

حشرات دنیای، دنیایی زیبا و سرشار از اطلاعات اسرارآمیزی دارند که پی بردن به این اسرار می تواند افراد را انگشت به دهان نماید.

حشرات چطور راه خانه شان را پیدا می نمایند؟

به گزارش خبرنگار ، دنیای حشرات، دنیایی زیبا و سرشار از اطلاعات اسرارآمیزی است که هر کسی را محو خودش می نماید. اما با توجه به این موضوع که بسیاری از موجودات کوچک بنوعی چندششان می شود و نمی توانند آن را تحمل نمایند زیاد به دنبال آن نمی گردند که این موجودات چطور زندگی می نمایند.

اما امروز قصد دارد تا شما را کمی با زندگی این موجودات زیبا و حیرت انگیز آشنا نماید و به شما بگوید که ، پس پیشنهاد می کنیم کمی به اطلاعات عمومیتان بیافزایید و مطالعه این مطلب را از دست ندهید.

حَشَره ها یا حشرات، رده ای از بی مهرگان هستند که بزرگ ترین گروه را در میان گروه بندپایان به خود اختصاص می دهند. بندپایان جانورانی هستند که دارای استخوان بندی بیرونی بوده و اعضای آن ها به هم پیوسته اند. حشرات شش پا دارند و بیشتر آن ها دارای بال هستند. بدن یک حشره از 3 بخش تشکیل می شود: سر، سینه و شکم.

حدود یک میلیون گونهٔ مختلف حشره در دنیا شناسایی و توسط دانشمندان نام گذاری شده است. مجموع حشرات روی زمین تا مرز ده میلیون گونهٔ مختلف می رسد. حشرات تقریباً در همهٔ نقاط روی زمین پیدا می شوند و همچنین می توان آن ها را در آب های شیرین یافت. حشرات اولین حیوانات پرنده اند که در روی زمین به وجود آمدند. 350 میلیون سال قبل، اولین بار آن ها توانستند در هوای زمین شروع به پرواز نمایند، و این میلیون ها سال قبل از پرواز پرندگان و خفاش ها بود.

برای بیشتر حشرات قدرت بینایی و بویایی از مهم ترین حواس می باشدو دارای چشم های مرکب هستند به این معنی که چشم حشره از دو قسمت مجزا تشکیل شده است هر قسمت از چشم حشره دارای لنز مخصوص به خود می باشد حشرات برای بو کشیدن و مزه کردن از شاخک هایشان و بعضی اوقات از قسمت های دیگر بدنشان استفاده می نمایند آن ها همچنین برای لمس کردن اشیاء از شاخک هایشان استفاده می نمایند.

حشرات در طول رشدِ خود به طور دوره ای پوست اندازی می نمایند یا پوستهٔ خارجیِ خود را می اندازند. بعضی از حشرات فقط 4 یا 5 مرتبه تغییرشکل می دهند، اما سنجاقک های یک روزه و حشرات بدون بال می توانند 20 مرتبه یا بیشتر پوست اندازی نمایند و تغییرشکل دهند. هر بار که یک حشره تغییرشکل می دهد، شکل بدنش عوض می شود. این حالت را در حشرات دگردیسی (دگرگونی) می نامند. بعضی از حشرات با هر بار پوست اندازی به آرامی تغییرشکل می دهند و نوع بالغ آن ها بسیار با نوع نوزاد تفاوت دارد. این حشرات عبارت اند از زنبور های عسل، مگس ها، سوسک های بزرگ، پروانه ها و زنبور های معمولی.

حشرات اجتماعی

این گروه از حشرات شامل گونه های بی شماری از زنبور های معمولی و تمام گونه های مورچه ها و موریانه ها می شود. حشرات اجتماعی در گروه های خانوادگی زندگی می نمایند یا به صورت قبیله ای زندگی می نمایند و لانه های بسیار بزرگ می سازند. در هر قبیله فقط یک حشره، یعنی ملکه، فراوری مثل می نماید. بیشتر حشرات دیگر کارگر هستند که به جمع آوری غذا و حفاظت از لانه می پردازند.

زندگی حشرات

تمام حشرات زندگیشان را از تخم بسیار کوچکی شروع می نمایند. تخم ها برای باز شدن نیاز به گرما دارند؛ و ممکن است در کندو های گرم یا جا هایی که آفتاب گیر باشد گذاشته شوند.

به خاطر گرمایی که مواد پوسیده جامد ایجاد می نمایند. تخم ها روی گوشت فاسد یا کود های گیاهی گذاشته می شوند.

حشرات دوران زندگی بسیار جالبی دارند. در بعضی موارد موجودی که از تخم بیرون می آید. اصلا شبیه حشره بالغ نیست. تخم ابتدا تبدیل به یک لارو (نوزاد کرمی شکل) می شود.

لارو تا آن جا که می تواند تغذیه می نماید و خود را در داخل پیله ای که بدور خود می تند، می پیچد تا تبدیل به یک نوزاد شود. حتی ممکن است زمستان را در این حالت گذرانده و شکل خود را به تدریج کاملا عوض کند؛ و وقتی هوا گرم تر شد حشره بالغ بیرون خزیده و پس از خشک کردن بال هایش پرواز کند تمامی این تغییرات را دگردیسی می گویند.

بیش تر حشرات مانند مگس خانگی، پروانه و بید دگردیسی کامل انجام می دهند.

اما عده دیگری از حشرات وجود دارند که قبل از تبدیل شدن به حشره بالغ پیله تشکیل نمی دهند.

برخی نیز درست شبیه یک حشره بالغ از تخم بیرون می آیند. با این تفاوت که بال ندارند. در این حالت آن ها را نوچه می گویند.

که دارای پوشش یا اسکلت خارجی سختی هستند. نوچه ها به مقدار زیادی تغذیه نموده و به سرعت رشد می نمایند.

وقتی نوچه آن قدر رشد کرد که حجم بدنش نسبت به پوسته بیرونی یا اسکلت خارجی زیاد تر شد.

اسکلت خارجی شکافته شده و حشره ای با پوسته بیرونی نرم از آن خارج می شود.

قبل از این که پوسته جدید سخت شود، حشره به اندازه کافی باد می نماید.

زمانی که پوسته بیرونی دوباره خشک و سخت شد نوچه برای رشد بیش تر از این پوسته نیز بیرون می آید. به مجموعه این تغییرات پوست اندازی یا تولک گفته می شود.

با هر پوست اندازه حشره نوزاد به حشره بالغ شبیه تر می شود. بال ها کم کم ظاهر شده و با هر تولک بزرگ تر می شوند.

وقتی بال ها به اندازه کافی رشد نموده و بزرگ شدند، حشره برای آخرین بار پوسته بیرونی خود را شکافته و به وصورت حشره کامل بالغ از آن خارج می شود.

پشه های آبی و سنجاقک ها به این طریق رشد می نمایند. این نوع رشد را دگردیسی متناوب یا نوبتی می گویند.

حشرات چگونه مسیرخودراپیدامی نمایند؟

حشرات هم برای پیدا کردن مسیر خود از چشم هایشان استفاده می نمایند.

نتایج یک تحقیق جدید نشان داد که حشرات هم درست شبیه به پستانداران برای پیدا کردن مسیرخود بینایی را به حس لامسه ترجیح می دهند.

نتایج یک تحقیق جدید نشان داد که حشرات هم درست شبیه به پستانداران برای پیدا کردن مسیرخود بینایی را به حس لامسه ترجیح می دهند.

این کشف که برای اولین بار در نوع خود اجرا شده با یاری دوربین های ویدیویی پرسرعت حاصل شده که طی آن محققان از ملخ های بیابانی در حال بالا رفتن از پله های یک نردبان مینیاتوری فیلم تهیه کردند.

این پژوهش اطلاعات جدیدی درباره توانایی حشرات در انجام کار ها و اعمال پیچیده از جمله کنترل راهنمایی شده دست ها و پا ها با حس بینایی که معمولا در پستانداران دیده می شود، ارائه کرد.

جرمی نیون پژوهشگر دانشگاه کمبریج در این باره گفت: این نمونه دیگری از توان حشرات در انجام رفتاری است که پیش از این تصور می کردیم تنها مختص جانورانی با مغز های بزرگ مثل انسان، میمون ها و اختاپوس ها هستند.

محققان درصدد بودند، دریابند ملخ ها -با شاخک های کوچک و چشمان بزرگ- که هم راه می روند و هم پرواز می نمایند، آیا برای پیدا کردن مسیر از چشم های خود نیز استفاده می نمایند، یا نه.

محققان با ترکیب آزمایشات مختلف دریافند که ملخ ها برای قرار دادن پا های خود روی پله های نردبان از چشم های خود استفاده می نمایند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "حشرات چطور راه خانه شان را پیدا می نمایند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حشرات چطور راه خانه شان را پیدا می نمایند؟"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید