دفتر پایگاه میراث جهانی قنات گوهرریز جوپار راه اندازی شد

به گزارش وبلاگ توسعه دهنده ها، دفتر پایگاه میراث جهانی قنات گوهرریز جوپار در استان کرمان هم زمان با سالگرد ثبت جهانی این اثر راه اندازی شد.

دفتر پایگاه میراث جهانی قنات گوهرریز جوپار راه اندازی شد

به گزارش وبلاگ توسعه دهنده ها به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کرمان، مدیر پایگاه جهانی قنات های ایران در حاشیه راه اندازی دفتر پایگاه میراث جهانی قنات گوهرریز جوپار، اظهار کرد: این دفاتر و مراکز اسناد با توجه به تاکید مرکز میراث جهانی یونسکو مبنی بر وظایف پایش پایگاه ها با مساعدت معاونت میراث فرهنگی سازمان و اداره کل استان ها ساخته شده و توسط پایگاه مورد بهره برداری قرار می گیرد.

حسین راعی با اشاره به اینکه پایش فیزیکی، حفاظت ایجابی و همچنین ساماندهی عرصه و حریم قنات میراث جهانی از اهم وظایف این دفاتر محسوب می شود، اضافه کرد: همزمان جوامع محلی متخصصان حوزه قنوات و مسئولان می توانند با مراجعه به مرکز اسناد اطلاعات و آمار مرتبط با این حوزه را دریافت کنند و از آن بهره برداری علمی و کاربردی کنند.

وی با بیان اینکه فعالیت های پژوهشی و تحقیقاتی که در حوزه قنات گوهرریز جوپار انجام گرفته است، مطلوب و مورد قبول است، اضافه کرد: از همکارانی که در زمینه قنات گوهرریز جوپار فعالیت های پژوهشی انجام داده اند دعوت می شود که در تاریخ 30 تیرماه سال جاری هم زمان با سالگرد ثبت جهانی باغ ایرانی در محل پایگاه جهانی قنات های کشور حضور یافته و در این زمینه به ارائه عملکرد بپردازند.

راعی با بیان اینکه دبی آب قنات جوپار خوب است و احتمال خشک شدن این قنات وجود ندارد، شرح داد: در حال حاضر 11 قنات در کشور ثبت جهانی شده است که سه قنات آن در استان کرمان وجود دارد و این مسئله از اهمیت ویژه ای در زمینه جذب گردشگران داخلی و خارجی برخوردار است.

منبع: میراث آریا

به "دفتر پایگاه میراث جهانی قنات گوهرریز جوپار راه اندازی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دفتر پایگاه میراث جهانی قنات گوهرریز جوپار راه اندازی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید