دو روش درمان جدید برای مقابله با سلول های سرطانی مخفی

به گزارش وبلاگ توسعه دهنده ها، محققان آمریکایی دو روش برای تقویت سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با سلول های سرطانی که خود را از تیررس سیستم ایمنی بدن مخفی می نمایند، ارائه داده اند.

دو روش درمان جدید برای مقابله با سلول های سرطانی مخفی
  • مجله سرطان

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه اینترنتی اطلس نیوز، سرطان به سرعت در حال تبدیل شدن به عامل برجسته مرگ و میر در بسیاری از کشورهاست؛ این موضوع به اندازه زیادی به دلیل توانایی این بیماری برای فرار از سیستم ایمنی بدن است. کشف روش هایی برای تقویت سیستم ایمنی بدن در روبرو با سرطان یکی از نویدبخش ترین انواع درمان است؛ اکنون دو مطالعه که توسط محققان دانشگاه ییل در آمریکا بر روی موش ها اجرا شده است موفقیت هایی را در این زمینه ارائه می دهند.

سیستم ایمنی بدن، ابزار قدرتمندی برای کنترل مداوم تمام بدن و جلوگیری از بروز هر گونه مشکل احتمالی است. اما سرطان حیله گر است و از روش های زیادی برای مخفی شدن از تیررس سلول های T همواره هوشیار که در واقع پیاده نظام های سیستم ایمنی هستند، استفاده می نماید.

ابداع روش هایی برای یاری به سیستم ایمنی بدن در زمینه جستجوی سلول های سرطانی در واقع درمان بالقوه ای برای بسیاری از انواع سرطان محسوب می گردد. در روش ایمنی درمانی اغلب یک نمونه از سلول های T بیمار برداشته و برای هدف قرار دادن سرطان مهندسی شده و دوباره به بدن ارائه می گردد. در مجموع این تکنیک به اندازه کافی امیدوارنماینده است که باعث شد دو محقق جایزه نوبل 2018 پزشکی را به دلیل موفقیت هایی که در زمینه ایمنی درمانی در دهه 1990 به دست آورده بودند، از آن خود نمایند.

اکنون دو گروه تحقیقاتی در دانشگاه ییل موفقیت های جدیدی را در دو مطالعه جداگانه بر موش ها به دست آورده اند. در مطالعه اول محققان، این موضوع را مورد آنالیز قرار دادند که آیا مولکولی به نام SLR14 می تواند توجه سیستم ایمنی را به خود جلب کند. SLR14 با فعال کردن ژن هایی که ویروس های خاموش را تشخیص می دهد و سیستم ایمنی بدن را از وجود آنها آگاه می سازد، با ویروس های خاموش مبارزه می نماید. اکنون محققان دانشگاه ییل این موضوع را مورد آنالیز قرار دادند که آیا این مکانیزم در برابر سرطان نیز کارایی دارد یا خیر.

ایده محققان در این مطالعه این بود که با تقلید یک عفونت ویروسی در تومور، سیستم ایمنی بدن را فریب دهند تا تصور کند عفونتی وجود داشته و برای مبارزه با آن اقدام کند.

محققان برای این منظور سه آزمایش انجام دادند؛ در آزمایش اول مولکول SLR14 را مستقیم به درون تومورهای موش تزریق و مشاهده کردند که سلول های تی این حیوانات، سرطان را از بین ببرند. آنها در آزمایش دیگری همچنین متوجه شدند که ارائه درمان در یک محل در تومور باعث می گردد که سلول های تی به نواحی دیگر نیز پاسخ دهند. در آزمایش سوم، محققان سلول های تومور را در جریان خون حیوان گسترش دادند تا پدیده متاستاز را تقلید نمایند و مشاهده کردند که درمان SLR14 قادر به پاک سازی آن بود.

محققان متوجه شدند که سیستم ایمنی بدن به نوعی خاطره سرطان را حفظ و از بروز دوباره آن در این راستا پیشگیری می نماید.

در مطالعه دوم محققان دانشگاه ییل با استفاده از نسخه جدید ابزار ویرایش ژن به نام کریسپر (CRISPR) شکل دیگری از ایمنی درمانی را آزمایش کردند. به طور معمول از کریسپر برای برش دقیق ژن های مشکل دار و یا درج موارد جدید مفید استفاده می گردد اما در این مطالعه محققان از این ابزار برای کشف ژن های مرتبط با سرطان در هر محلی که مخفی شده بودند، استفاده کردند.

این سیستم جدید که MAEGI نامیده می گردد، دهها هزار ژن مرتبط با سرطان های مختلف را در بدن جستجو نموده و سپس موقعیت آنها را نشان دار می نماید و توجه سیستم ایمنی بدن را برای مبارزه با آنها جلب می نماید.

محققان می گویند، این یک نوع کاملا جدید ایمنی درمانی است و زمانی که این سلول ها معرفی می شوند سیستم ایمنی بدن در صورت بروز آنها در آینده فورا این سلول ها را شناسایی می نماید.

محققان در آزمایش بر روی موش ها متوجه شدند که MAEGI برای مبارزه با تومورها ملانوم، تومورهای سه گانه منفی سینه و تومورهای لوزالمعده موثر است. نتایج این مطالعه نشان داد که فناوری MAEGI سرطان را یا کاهش می دهد و یا موجب ریشه کنی آنها می گردد.

محققان با توجه به اینکه نویدبخش بودن هر دو این روش ها در ایمنی درمانی سرطان، سرگرم انجام آزمایش های بالینی بر روی انسان هستند.

منبع: همشهری آنلاین

به "دو روش درمان جدید برای مقابله با سلول های سرطانی مخفی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دو روش درمان جدید برای مقابله با سلول های سرطانی مخفی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید