زمان نامشخص برای همسان سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی

به گزارش وبلاگ توسعه دهنده ها، سازمان تأمین اجتماعی حدود 42 میلیون نفر را تحت پوشش خود قرار داده است، اما در این میان مستمری بگیران آن مسائل فراوانی دارند.

زمان نامشخص برای همسان سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی

به گزارش خبرنگار ، سازمان تأمین اجتماعی یک سازمان بیمه گر اجتماعی است که وظیفه پوشش اجباری بیمه کارگران روز مزد، حقوق بگیران و پوشش اختیاری صاحبان حرفه و شغل آزاد را بر عهده دارد.

مستمری بگیران سازمان تأمین اجتماعی با احتساب خانواده آن ها، 6 میلیون نفر هستند که 60 درصد از این افراد حقوق کاملی ندارند.

سازمان تأمین اجتماعی مدتی توسط سرپرست اداره می شد، حالا بعد از گذشت 8 ماه مدیرعامل جدید آن منصوب شده است و چشم همه به برنامه ریزی ها و سیاست های مدیرعامل بزرگترین سازمان رفاهی و بیمه ای کشور و حل مسائل مربوط به آن است.

سازمان تأمین اجتماعی حدود 42 میلیون نفر را تحت پوشش خود قرار داده است، اما مسائل بسیاری برای حقوق بگیران و مستمری بگیران در این سازمان وجود دارد.

طبق قانون برنامه ششم توسعه، دولت مکلف است که همسان سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی را اجرا کند، اما هنوز این اقدام بعد از سال ها صورت نگرفته است، همچنین با توجه به بودجه مستقل تأمین اجتماعی این همسان سازی رخ نداده است و به گفته محمد حسن زدا قائم مقام مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی، سازمان توان تأمین این حجم نقدینگی را ندارد.

بازنشستگان بعد از 30 سال کارمندی حالا بازنشسته شده اند، اما حقوق چندرغاز بازنشستگی مخارج زندگی آن ها را تأمین نمی کند، مخصوصا حالا که فرزندان آن ها بزرگ شده اند و در شرف ازدواج هستند، برای خرید جهیزیه و غیره با مسائلی روبه رو هستند.

بازنشستگان در تمام جهان بعد از اتمام کار به زندگی خود سر و سامان می دهند و با امکاناتی که بعد از بازنشستگی در اختیار آن ها قرار می گیرد، به راحتی زندگی می نمایند، اما بازنشستگان تأمین اجتماعی به دلیل حقوق های پایین و ناتوانی جسمی شرایط انجام کار جدید را ندارند، اما مجبور هستند برای امرار معاش خود شغل دیگری را انتخاب نمایند.

بازنشستگی زمان استراحت و رسیدگی به زندگی بعد از 30 سال کار است، این همسان سازی بعد از گذشت سال ها دیگر برایشان به یک آرزو تبدیل شده، چرا که تاکنون خبری از این مسئله نبود. امیدواریم این همسان سازی بعد سال ها که مطرح شده، به زودی محقق گردد، چرا که با این وضعیت موجود اقتصادی زندگی هر روز برای این افراد بسیار سخت تر می گردد.

زدا در خصوص همسان سازی حقوق بازنشستگان اعلام نموده بود برای اجرای این قانون به 12 هزار میلیارد تومان اعتبار احتیاج داریم که در شرایط فعلی سازمان امکان تأمین آن را ندارد و لازم است که برای اجرا منابع آن تأمین گردد.

البته مدل نهایی برای همسان سازی حقوق از سوی کارشناسان و نمایندگان جامعه بازنشستگی تدوین و توسط سازمان تأمین اجتماعی به هیأت دولت ارائه شده است که امیدواریم سریع تر تکلیف اجرا و اعتبار آن معین گردد.

بدهی های سازمان تأمین اجتماعی به وزارت بهداشت که چندین بار نیز از سوی وزارتخانه مطالبه شده، همچنان پرداخت نشده است و این بدهی ها از بهمن و اسفندماه سال 96 و 97 باقی مانده است، اما تأمین اجتماعی با وجود پیگیری ها برای پاسخ به این سئوال که چرا هنوز این مطالبات پرداخت نشده، پاسخی نداده است.

یکی دیگر از موضوعاتی که کارشناسان تأمین اجتماعی و امور رفاهی نسبت به آن انتقاد دارند، عدم حضور شرکای اجتماعی (نمایندگان جامعه کارگری و کارفرمایی) در ترکیب هیأت امنای سازمان تأمین اجتماعی است، چرا که حضور این افراد می تواند در اتخاذ تصمیماتی به نفع بیمه شدگان تاثیر گذار باشد.

محمد حسن زدا قائم مقام مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی پیش از این بار ها تأکید نموده بود که سازمان مشکل اقتصادی ندارد، اما از نظر نقدینگی دچار مشکل است. همچنین مطالباتی از دولت دارد که هنوز پرداخت نشده است و براساس رقمی که توسط سازمان حسابرسی کشور اعلام شده تا خاتمه سال 94 حدود 80 هزار میلیارد تومان این بدهی برآورد شده است و اگر این بدهی پرداخت نگردد، سازمان با بحران های جدی رو به رو خواهد شد.

این ها تنها بخشی از مسائل سازمان تأمین اجتماعی است. حال امید است مدیر عامل جدید این سازمان که در چنین شرایط آشفته ای منصوب شده، بتواند با رایزنی های خود مطالبات سازمان را از دولت دریافت کند و همچنین بحران هایی که تأمین اجتماعی با آن روبه روست را کاهش دهد، چرا که چشم 42 میلیون نفر بیمه شده به کار آن هاست.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "زمان نامشخص برای همسان سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زمان نامشخص برای همسان سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید