زنگ خطر مصرف قلیان در زنان ، کاهش تخمک گذاری به دلیل دخانیات

به گزارش وبلاگ توسعه دهنده ها، رییس مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات با بیان اینکه میزان مصرف سیگار در زنان یک دهم مصرف در مردان است، گفت: این در حالی است که میزان مصرف قلیان در هر دو جنس تقریبا برابر است و این موضوع یک زنگ خطر است.

زنگ خطر مصرف قلیان در زنان ، کاهش تخمک گذاری به دلیل دخانیات

دکتر غلامرضا حیدری در گفت وگو با وبلاگ توسعه دهنده ها، درباره میزان مصرف دخانیات در زنان گفت: بنا بر تحقیقاتی که در زمینه مصرف دخانیات در چند سال اخیر صورت گرفته است، مصرف سیگار یک تا چهار درصد زنان در سطح کل کشور را در برمی گیرد.

وی ادامه داد: همچنین مطالعاتی درباره مصرف قلیان در زنان صورت گرفته است. طبق این مطالعات، حدود 20درصد از زنان تجربه مصرف قلیان را داشته و حدود 30درصد از آن ها به صورت تفریحی قلیان می کشند.

حیدری درباره تفاوت مصرف سیگار و قلیان در زنان و مردان نیز گفت: مصرف روزانه سیگار در زنان حدود یک دهم در مردان است. این در حالی است که تفاوت مصرف قلیان در زنان و مردان بسیار ناچیز است و تقریبا این میزان مصرف برابر است. روند مصرف قلیان در یکی دو هه گذشته در مردان ثابت شده، اما در زنان روند افزایشی اندکی را داشته ایم که یک زنگ خطر است.

رئیس مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات با بیان اینکه احتمال بیماری های ناشی از مصرف دخانیات در زنان و مردان به یک میزان است، اضافه نمود: در عین حال زنان دارای قدرت باروری و فراوری مثل هستند. مصرف دخانیات در زنان موجب کاهش تخمک گذاری و برهم خوردن سیکل باروری آن ها می گردد و فراوریمثل آن ها را به خطر می اندازد. همچنین مصرف دخانیات در دوران بارداری هم به مادر و هم جنین آسیب می رساند.

وی در سرانجام درباره اقدامات جدید مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات توضیحاتی داد و گفت: سامانه هوشمندی برای مشاوره تلفن گویای ترک دخانیات (27122050- 021) طراحی شده است که به صورت هوشمند افراد را تحت آنالیز قرار می دهد و هدایت های کاملی را برای ترک دخانیات در اختیار آن ها قرار می دهد. همچنین سامانه ای در سایت مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات جهت آموزش کنترل دخانیات برای پزشکان با تخصص های گوناگون راه اندازی کردیم که هم امتیاز بازآموزی و هم گواهی انجام ترک دخانیات در مراکزشان را از این سایت می توانند دریافت نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "زنگ خطر مصرف قلیان در زنان ، کاهش تخمک گذاری به دلیل دخانیات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زنگ خطر مصرف قلیان در زنان ، کاهش تخمک گذاری به دلیل دخانیات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید