سخنان ترامپ درباره دانشجوی آمریکایی مقتول در کره شمالی جنجالی شد

به گزارش وبلاگ توسعه دهنده ها، سخنان رئیس جمهور آمریکا در یک کنفرانس خبری در هانوی، پایتخت ویتنام درباره اوتو وارمبیر، دانشجوی آمریکایی که به دلیل حبس در کره شمالی جانش را از دست داد بار دیگر جنجال آفریده است.

سخنان ترامپ درباره دانشجوی آمریکایی مقتول در کره شمالی جنجالی شد

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ توسعه دهنده ها، سخنان دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در یک کنفرانس خبری در هانوی، پایتخت ویتنام درباره اوتو وارمبیر، دانشجوی آمریکایی که به دلیل حبس در کره شمالی جانش را از دست داد بار دیگر جنجال آفریده است.

اوتو وارمبیر به دلیل سرقت یک پوستر تبلیغاتی بازداشت شد و بعد از تحمل 17 ماه حبس، در شرایط کما تحویل خانواده اش شد. او چند روز بعد جانش را از دست داد.

ترامپ در یک کنفرانس خبری در هانوی، سخنانی بیان نمود که تحلیلگران و رسانه های آمریکا آن را تلاش او برای تبرئه کردن کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی از مسئولیت این قتل تعبیر کرده اند. ترامپ گفته که حرف رهبر کره شمالی مبنی بر اینکه از شرایط حبس وارمبیر خبر نداشته را می پذیرد.

رئیس جمهور آمریکا روز پنجشنبه در هانوی گفت: این زندان ها، مکان های بسیار خشنی هستند و در آنها اتفاقات بدی اتفاق افتاده؛ ولی باورم این نیست که کیم درباره آنها چیزی می دانست. او نظر مثبتی نسبت به آنها نداشت و نظرش درباره آن بسیار بد بود. او از این پرونده خبر داشت، ولی بعداً از آن خبردار شد.

ترامپ اضافه نمود: آدم های زیادی هستند و اتفاقات خیلی بدی برای اوتو افتاد. اتفاقات خیلی خیلی بدی. ولی کیم می گوید که از آن خبر نداشته و من هم به اعتبار حرفش آن را باور می کنم.

سخنان ترامپ با نقدها گسترده ای رو به رو شد. لحظاتی بعد از این اظهارات، پدر و مادر اوتو وارمبیر با صدور بیانیه ای مخالفت خود را با ترامپ ابراز کردند. در این بیانیه آمده است: کیم و رژیم شیطانی او مقصر مرگ پسر ما اوتو هستند. کیم و رژیم شیطانی او مقصر این قساوت و سبعیت غیرقابل تصور هستند. با بهانه جویی یا مجیزگویی نمی توان این واقعیت ها را تغییر داد.

از نگاه سیاستمداران اما دفاع ترامپ از رهبر کره شمالی، جدا از دلالت هایش در خصوص مرگ وارمبیر، یادآور دفاعی است که او چند ماه پیش با نقض کردن جمع بندی های علنی نهادهای اطلاعاتی آمریکا از ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه به عمل آورد. ترامپ در آن زمان هم گفت که به حرف های پوتین مبنی بر اینکه روسیه دخالتی در انتخابات آمریکا نکرده اعتماد دارد.

چاک شومر، نماینده دموکرات مجلس سنا در توئیتر نوشت: ترامپ یک بار دیگر به حرف های یک دیکتاتور بی رحم و سلاخ اعتماد کرده است. او به خانواده اوتو وارمبر یک عذرخواهی بدهکار است.

تام مالینوسکی، نماینده دموکرات ایالت نیویورک هم گفت قصد دارد با صدور قطعنامه ای تقصیر کیم جونگ اون را در قتل دانشجوی آمریکایی یادآور شود.

انتقادها در میان سیاستمدارن، محدود به اعضای حزب مخالف دولت نیست و برخی از نمایندگان جمهوری خواه هم به شدت از سخنان ترامپ انتقاد کرده اند. به عنوان مثال، سناتور سوزان کالینز، نماینده جمهوری خواه ایالت مین گفت: برای من باور کردن این حرف های ترامپ به شدت سخت است.

این فشارها ترامپ را به واکنش و عقب نشینی وادار کرد. او شنبه در توئیتر نوشت: هیچ وقت دوست ندارم حرف هایم سوءتعبیر شود، به ویژه وقتی که صحبت از اوتو وارمبیر و خانواده بزرگش مطرح است. به خاطر داشته باشید این من بودم که اوتو را همراه با سه نفر دیگر آزاد کردم. دولت قبل، هیچ کاری انجام داد و دستگیری اوتو در برابر چشمان آنها رخ داد.

رئیس جمهور آمریکا همچنین نوشت: البته من کره شمالی را بابت سوءرفتار و مرگ اوتو مقصر می دانم. مهم تر از همه اینکه اوتو برای هیچ جانش را از دست نداده است. اوتو و خانواده اش به نماد عظیمی برای شور و قدرت تبدیل شده اند که تا سالیان سال ادامه خواهد داشت. من اوتو را دوست دارم و زیاد به او فکر می کنم.

منبع: تسنیم

به "سخنان ترامپ درباره دانشجوی آمریکایی مقتول در کره شمالی جنجالی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سخنان ترامپ درباره دانشجوی آمریکایی مقتول در کره شمالی جنجالی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید