ظریف: همگی باید به یکجانبه گرایی هشداردهنده دولت کنونی آمریکا بپردازیم

به گزارش وبلاگ توسعه دهنده ها، وزیر خارجه کشورمان در مجمع همکاری گفتگوی آسیایی در قطر سخنرانی کرد.

ظریف: همگی باید به یکجانبه گرایی هشداردهنده دولت کنونی آمریکا بپردازیم

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ توسعه دهنده ها، متن سخنرانی محمد جواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان در مجمع همکاری تبادل نظری آسیایی در قطر در ادامه آمده است:

بسم الله الرحمن الرحیم

آقای رئیس،

مایه مباهات اینجانب است که در این مجمع مهم تبادل نظرهای آسیایی شرکت می کنم. اجازه دهید از فرصت استفاده نموده تا در ابتدا قدردانی خود را به دولت و مردم قطر به پاس میزبانی از این نشست در شهر زیبای دوحه، و همچنین مهمان نوازی سخاوتمندانه تقدیم نمایم.

دوستان گرامی،

از سال 2002 میلادی، ما در چارچوب جامعه تبادل نظری همکاری آسیایی فعالیت خود را شروع نموده و روح دوستی را با هدف نیل به چارچوب های چندجانبه پیروز، کارآمد و فراگیر به منصه ظهور رسانده ایم. نگاه جمهوری اسلامی ایران به تبادل نظری همکاری آسیایی به مثابه دستاورد مهم قاره آسیا بوده و این مجمع مصمم به ارتقای ارزش های والای خود و توسعه دستورهای کاربردی است که در اسناد چشم انداز همکاری آسیایی 2030، اهداف تبادل نظری همکاری آسیایی 2017-2021 و قطعنامه سران تبادل نظری همکاری آسیایی تصریح شده است.

با عنایت به آرزوهای مردمانمان برای بهره گیری از منطقه ای صلح آمیز و کامیاب، کشور من از تمامی قابلیت ها و مزیت های خود در عرصه های ملی، منطقه ای و بین المللی جهت حرکت به سمت همکاری های پان­آسیایی 2030 و ایجاد جامعه آسیایی استفاده نموده است. از این رو و به عنوان انگیزه اصلی فرهنگ و گردشگری، ما برنامه ها، نشست ها و پروژه های متعددی شروع و اجرا نموده ایم با این هدف که فهم مشترک بین ملت ها را تقویت بخشیده و آسیا را به مقصد گردشگری پایدار و اصلی تبدیل نماییم. این اقدامات شامل سازماندهی جشنواره ای بزرگ به منظور تجلیل از همدان به عنوان پایتخت گردشگری آسیا و اجرای فعالیت های گسترده فرهنگی به وسیله مرکز فرهنگی تبادل نظری همکاری آسیایی در تهران می باشد.

موقعیت جمهوری اسلامی ایران در کریدورهای ارتباطی شمال-جنوب و شرق-غرب در کنار زیرساخت های توسعه­ یافته حمل و نقل، نقشی حائز اهمیت در ارتباط اعضای جامعه آسیایی به دیگر مناطق و مشارکت در ستون ارتباطات مجمع تبادل نظری آسیایی ایفا می کند. علاوه بر توافقنامه های دوجانبه، امضای موافقتنامه های ترانزیتی متعدد از جمله موافقتنامه کریدور ترانزیتی بین المللی شمال-جنوب، موافقتنامه ترانزیتی عشق آباد و موافقتنامه سه جانبه چابهار جملگی در زمره سازوکارهایی است که هدف مشترک ایجاد ارتباطات بین جوامع منطقه را ترویج و تقویت می کند.

علاوه بر آن، با توجه به تجربه میزبانی از اتحادیه آسیایی تهاتر، سازوکار مالی مشابهی در چارچوب سازمان گروه هشت کشور در حال توسعه (D-8) به منظور تسهیل تراکنش های مالی بین اعضای این سازمان که خواستار استفاده از ارزهای ملی خود هستند، عملیاتی خواهد شد. ما بر این اعتقادیم که چنین ترتیبات مشابهی می تواند از سوی مجمع تبادل نظری همکاری آسیایی با هدف ایجاد ارتباطات نهادینه برای توانمندساختن محیط کسب و کار و همچنین کاهش موانع اجرایی و مقرراتی پیش روی کسب و کار بکار گرفته شود.

فرهنگ آسیایی ملهم از ارزش های والا نظیر میانه روی، خرد، شمولیت و همزیستی مسالمت آمیز است. همکاری های ما به منظور ترویج کامیابی و کرامت انسانی نه تنها سیاست آسیا را تحت تاثیر قرار می دهد بلکه در سیاست دنیای به وسیله ترتیبات چندجانبه متعدد ریشه دوانیده است.

برای مثال، سازوکارهای چندجانبه ای نظیر سازمان همکاری مالی (اکو)، گروه دی8، اتحادیه همکاری های منطقه ای حاشیه اقیانوس هند، انجمن ملل آسیای جنوب شرقی (آ.سه.آن)، سازمان همکاری شانگهای و اتحادیه همکاری های منطقه ای جنوب آسیا (سارک) می تواند به ترویج اهداف مجمع تبادل نظری همکاری آسیایی چه به صورت منفرد یا در چارچوب بین نهادی یاری نماید.

برای آنکه تبادل نظری همکاری آسیایی نقش سازنده خود را ایفا و اهداف خود را محقق نماید، برخورداری از دبیرخانه ای کارآمد و حرفه ای با ساختار مطلوب نمایندگی حائز اهمیت فوق العاده ای می باشد. از این رو، کارگروهی متشکل از دولت های عضوِ علاقه مند با هدف بحث حول روش ها و ابزار تقویت تبادل نظری همکاری آسیایی به وسیله اصلاح یا بازسازی ساختار باید تاسیس و تشکیل شود.

خانم ها و آقایان،

قاره آسیا بطور کلی و منطقه غرب آسیا و خلیج فارس به طور ویژه، درگیر بحران هایی است که در وهله اصلی ناشی از فقدان تبادل نظری منطقه ای فراگیر توام با ماجراجویی های کوته بینانه و یکجانبه گرایی تخاصم آمیز دولت کنونی آمریکا می باشد.

برای پرداختن به نقیصه فقدان تبادل نظر، مدت ها قبل پیشنهاد تاسیس مجمع تبادل نظرهای منطقه ای در خلیج فارس را مطرح کردم. هر بازیگر و کنشگری در منطقه ما باید متوجه این مساله باشد که ما تا ابد همسایه یکدیگر هستیم و تنها راه تضمین صلح و رفاه به وسیله به رسمیت شناختن سرنوشتی مشترک و پذیرش این امر که تبادل نظرهای چندجانبه فراگیر تنها راه خروج از بحران های چند بُعدی کنونی می باشد، بدست می آید.

ما همچنین باید بصورت دسته جمعی به یکجانبه گرایی هشداردهنده دولت کنونی ایالات متحده آمریکا بپردازیم. اعمال اراده - زودهنگام یا دیرهنگام - یک قدرت بر دیگر ملت ها به مثابه تهدیدی وجودی برای همگان به شمار می آید. مادامی که قابلیت ها و توانمندی های خود را برای تضمین چندجانبه گرایی مشترکا بکار نگیریم، موج نوظهور و خصمانه یکجانبه گرایی می تواند تمامی دنیا را درنوردد و در چشم بر هم زدنی حکومت جنگل را جایگزین حکومت قانون نماید.

دوستان گرامی،

اجازه دهید این اطمینان را به شما بدهم که در اثنای پیگیری مستمر و خستگی ناپذیر تبادل نظر و چندجانبه گرایی، ایران همیشه شریک ثابت قدمی خواهد بود.

از توجه شما تشکر می کنم.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "ظریف: همگی باید به یکجانبه گرایی هشداردهنده دولت کنونی آمریکا بپردازیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظریف: همگی باید به یکجانبه گرایی هشداردهنده دولت کنونی آمریکا بپردازیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید