فارغ التحصیلی بیش از 50 هزار دانشجو معلم طی دو سال گذشته

به گزارش وبلاگ توسعه دهنده ها، دکتر مهر محمدی در مصاحبه با ایسنا با اعلام این مطلب اظهار کرد: طرح مجلس شورای اسلامی در مورد استخدام معلم در آموزش و پرورش کاملا در تناقض و تعارض با قانون برنامه ششم توسعه واقع شده است که توسط خود مجلس به تصویب رسیده است . در واقع در بخش 12 ماده 63 بند 4 این قانون ذکر شده است سازمان اداره استخدامی کشور موظف است به منظور ارتقای کیفیت نظام تعلیم و تربیت با جذب معلم به وسیله دانشگاه های فرهنگیان و شهید رجایی در طول اجرای قانون برنامه، ردیف های استخدامی و تامین اعتبار مورد احتیاج آموزش و پرورش را با رعایت قوانین و ضوابط جذب دانشجو در دانشگاه های یاد شده برای جذب دانشجو معلمان در آموزش و پرورش درنظر بگیرد.

فارغ التحصیلی بیش از 50 هزار دانشجو معلم طی دو سال گذشته

وی در ادامه توضیح داد: قانون فوق از طرفی دیگر با طرح فعلی مجلس شورای اسلامی برای جذب معلم به نوعی نقض می گردد، چرا باید در مجموعه مصوباتی که از نهاد قانونی کشور خارج می گردد این پارادوکس ها و تناقضات وجود داشته باشد. در واقع خود نمایندگان تصویب نموده اند که به جز به وسیله دانشگاه فرهنگیان معلم جذب نگردد در حالی که این طرح اخیر با یک اشکال اساسی با یک قانون بالا دستی برنامه ششم توسعه دارد.

رییس دانشگاه فرهنگیان اظهار داشت: بعضی نمایندگان برای به تصویب رسیدن طرح خود استدلال می نمایند که دانشگاه فرهنگیان کار خود را به درستی انجام نمی دهد و اگر این دانشگاه برنامه های خود را به درستی انجام داده بود ما احتیاج نداشتیم از طرق دیگری اقدام به جذب معلم در آموزش و پرورش کنیم. به نظر من این ادعا نوعی به انصافی است. چون همانطور که دانشگاه فرهنگیان متعهد است سالانه 25 هزار دانشجو معلم فارغ التحصیل تحویل آموزش و پرورش دهد منطبق با همین هدف طی دو سال گذشته 50 هزار فارغ التحصیل از این دانشگاه خارج شده است .

دکتر مهر محمدی ادامه داد: بهانه دیگری که بعضی از نمایندگان دارند و از دانشگاه فرهنگیان انتقاد می نمایند این است که این دانشگاه از طرق غیر از کنکور دانشجو پذیرش می نماید. باید گفت طی سال های تحصیلی 95 و 96 که دانشگاه فرهنگیان به بازدهی رسیده است دقیقا اهداف معین شده یعنی سالانه 25 هزار فارغ التحصیل را تحویل آموزش و پرورش داده است.

به گفته وی، اینکه دانشگاه فرهنگیان از چه کانالی دانشجو جذب نموده مهم نیست آنچه که اهمیت دارد این است که خروجی این دانشگاه همان تعدادی است که بنیانگذاران دانشگاه تاکید نموده اند. پیش بینی ما طبق برنامه راهبردی این است که سالانه بیش از 33 هزار معلم تربیت و در اختیار آموزش و پرورش قرار دهیم. بنابراین به نظر من این اقدام نمایندگانی که به صورت غیر واقعی و غیر منصفانه می خواهند از عملکرد دانشگاه برای تصویب طرح خود پلی بسازند، درست نیست و باید توجه داشته باشند که کاری که می نمایند دقیقا با قانون برنامه ششم توسعه در تناقض است.

دکتر مهر محمدی تاکید نمود: در امسال تعداد 10 هزار دانشجو به وسیله کنکور سراسری در دانشگاه فرهنگیان جذب شده اند که البته قرار است این کمبود پذیرش ازطرق دیگری نظیر آزمون استخدامی رفع گردد. بنابراین اگر نمایندگان مجلس قصد تصویب طرح خود را دارند سعی نمایند مصوبه به سمتی برود که مشمولین این طرح را ملزم کند گواهی صلاحیت حرفه ای خود را از دانشگاه فرهنگیان دریافت نمایند تا به این ترتیب تناقض آن با قانون برنامه ششم توسعه از بین برود.

استخدام 200 هیات علمی طی سال های اخیر

رییس دانشگاه فرهنگیان از استخدام 200 هیات علمی طی سال های اخیر در این دانشگاه اطلاع داد و گفت: در حال حاضر بیش از 800 نفر به عنوان هیات علمی در دانشگاه فرهنگیان مشغول به فعالیت هستند و شاخص ما در برنامه راهبردی دانشگاه حدود یک به 35 است. اما درحال حاضر این شرایط یک به 85 است. امیدواریم تا سال 1404 تعداد اعضای هیات علمی دانشگاه به 2 هزار تن برسد.

وی همچنین به برنامه های دانشگاه فرهنگیان در جهت کیفی سازی آموزش اشاره نمود و اضافه کرد: خوشبختانه نوآوری های زیادی در جهت کیفی سازی در دانشگاه فرهنگیان انجام شده و برنامه های جدیدی نیز طراحی و به تصویب شورای عالی برنامه ریزی وزارت علوم رساندیم که یکی از برنامه ها پذیرش مهارت آموزان و یا همان برگزاری دوره یکساله آموزشی برای افرادی که به وسیله آزمون استخدامی ورود نموده بودند.

به گفته دکتر مهر محمدی، ابتکارات خاصی در حوزه ارزیابی و تضمین کیفیت در دانشگاه فرهگیان انجام شده که اجرای طرح آزمون اصلی یا جامع انتها دوره تربیت معلم که یک آزمون فراگیر است از جمله این اقدامات است. ضمن اینکه ارتباطات بین المللی دانشگاه فرهنگیان توسعه یافته و در حال حاضر ما با تعداد زیادی از دانشگاه های تربیت معلم جهان رابطه سازنده داریم .

ضرورت توجه به میزان اعتبار و بودجه اختصاصی دانشگاه فرهنگیان

رییس دانشگاه فرهنگیان بر ضرورت توجه به میزان اعتبار و بودجه اختصاصی این دانشگاه تاکید نمود و گفت: با توجه به اینکه دانشگاه فرهنگیان یک دانشگاه شبانه روزی است بایداز نظر بودجه باسایر دانشگاه های متفاوت باشد. این در حالی است که سرانه بودجه فعلی دانشگاه به مراتب کمتر از دانشگاه های دیگر است.

وی با تاکید بر اینکه امکان استفاده از تسهیلات صندوق رفاه دانشجویان برای دانشجویان دانشگاه فرهنگیان فراهم است گفت: در حوزه رفاهی تسهیلات خوبی به دانشجویان این دانشگاه ارائه داده شده است به طوری که در حال حاضر دسترسی به سامانه صندوق رفاه دانشجویان برای همه دانشجویان فراهم است و کوشش می کنیم شرایط در حوزه کیفیت خوابگاهی و تغذیه نیز شرایط به سمت استاندارد حرکت کند.

رییس دانشگاه فرهنگیان از افزایش تعداد تشکل های سیاسی اجتماعی این دانشگاه اطلاع داد و گفت: در سال 94 تعداد تشکل های سیاسی اجتماعی دانشگاه فرهنگیان 6 تشکل با پوشش 420 نفری بود که این تعداد در سال 95 به 20 تشکل و در سال 96 بالغ بر 30 تشکل با پوشش 4هزار دانشجو افزایش یافت.

منبع: ویکی گرام

به "فارغ التحصیلی بیش از 50 هزار دانشجو معلم طی دو سال گذشته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فارغ التحصیلی بیش از 50 هزار دانشجو معلم طی دو سال گذشته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید