قدیمی ترین نسخه های خطی زیارت اربعین در گنجینه رضوی رونمایی شد

به گزارش وبلاگ توسعه دهنده ها، قدیمی ترین نسخه های خطی زیارت اربعین در سی و یکمین نشست موسوم به سه شنبه های فرهنگی آستان قدس رضوی معرفی و رونمایی شد.

قدیمی ترین نسخه های خطی زیارت اربعین در گنجینه رضوی رونمایی شد

به گزارش گنجینه رضوی، به مناسبت ایام ماه صفر و اربعین حسینی، سی و یکمین برنامه سه شنبه های فرهنگی آستان قدس رضوی به معرفی و رونمایی قدیمی ترین نسخه های خطی زیارت اربعین اختصاص داشت که در محل گنجینه رضوی و با حضور جمعی از کارشناسان و صاحب نظران و عموم پژوهشگران برگزار گشت.

سیدرضا صداقت حسینی، کارشناس نسخ خطی آستان قدس رضوی در معرفی این نسخه های خطی گفت: یکی از اولین آثار و نسخه های خطی مستقل و مهمّ درباره زیارت اربعین، کتاب المزار محمدبن محمدبن نُعمان، معروف به شیخ مفید از علمای برجسته شیعه در قرن چهارم هجری قمری است.

وی درباره نسخه آستان قدس از این اثر شرح داد: قدیمی ترین و نفیس ترین نسخه خطی المزار شیخ مفید در ایران که فضیلت زیارت اربعین را ذکر کرده است، در کتابخانه آستان قدس رضوی نگه داری می شود که به خط نسخ 15 سطری در محرم 957 هجری قمری در 77 برگ کتابت و توسط رضا نائینی در مرداد 1311 وقف کتابخانه رضوی شده است.

صداقت حسینی به قدیمی ترین و نفیس ترین نسخه خطی شرح زیارت اربعین در ایران اشاره کرد و ادامه داد: نسخه خطی مصباح المتهجّد، تألیف شیخ ابوجعفر محمدبن حسن طوسی، از معروف ترین محدّثان و فقهای شیعه قرن پنجم هجری قمری است که از کهن ترین، مهم ترین و معتبرترین آثار مشتمل بر ادعیه و زیارات است. نسخه موجود در کتابخانه آستان قدس از این اثر، به خط نسخ 24 سطری توسط عبدالجباربن علی بن منصور نقّاش رازی در 23 صفر سال 502 هجری قمری در 208 برگ کتابت شده و از سوی کاظم مدیر شانه چی، در اردیبهشت 1339 وقف شده است.

کارشناس نسخ خطی آستان قدس رضوی در معرفی سومین نسخه خطی که در این برنامه رونمایی شد، گفت: یکی دیگر از نفایس کتابخانه آستان قدس رضوی که متن زیارت اربعین را شامل می شود، نسخه خطی کتاب المزار اثر شمس الدین محمد بن مکّی عاملی، معروف به شهید اوّل از فقهای بزرگ شیعه در قرن هشتم هجری قمری است که نسخه آستان قدس، به خط نسخ 15 سطری در قرن 11 در 127برگ کتابت و از سوی نادرشاه افشار، در سال 1145 هجری قمری وقف کتابخانه رضوی شده است.

صداقت حسینی در خاتمه یادآور شد: زیارت اربعین علاوه بر منابع فوق، در کتب معروف و مختلف ادعیه و زیارات همانند اقبال الاعمال و مصباح الزائر، ابن طاووس، المزار الکبیر محمدبن جعفر مشهدی، مصباح و البلدالامین کفعمی، بحارالانوار، تحفه الزائر و زادالمعاد علامه مجلسی نیز آمده است که نسخه های ارزشمندی از این آثار در کتابخانه آستان قدس رضوی نگهداری می شود.

منبع: همشهری آنلاین

به "قدیمی ترین نسخه های خطی زیارت اربعین در گنجینه رضوی رونمایی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قدیمی ترین نسخه های خطی زیارت اربعین در گنجینه رضوی رونمایی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید