ماجرای تایید مصوبه جنجالی مجلس توسط شورای نگهبان

به گزارش وبلاگ توسعه دهنده ها، مصوبه هفته گذشته مجلس درباره برنامه هسته ای ایران همچنان خبرساز است. یکی از مسائل بحث برانگیز در این باره این بود که شورای نگهبان چگونه آن را تصویب نموده است.

ماجرای تایید مصوبه جنجالی مجلس توسط شورای نگهبان

دولت معتقد بود مجلس نمی تواند در این باره تصمیمی بگیرد چرا که موضوعی فراقوه ای است و باید در شورای عالی امنیت ملی آنالیز گردد. به همین دلیل اسحاق جهانگیری اظهار داشت که نامه ای برای شورای نگهبان تنظیم نموده است. اما مجلس هم تاکید داشت که با شورای عالی امنیت ملی مشورت شده است.

از طرف دیگر دولت هم اظهار داشت که شورا مصوبه ای در این باره نداشته است. در این باره دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی بیانیه ای صادر کرد و به نوعی از مصوبه مجلس دفاع کرد.

اما امروز هادی طحان نظیف عضو حقوق دان شورای نگهبان در حساب اینستاگرام خود در گزارشی از فرآیند تایید طرح اقدام راهبردی مجلس برای مقابله با تحریم ها در شورای نگهبان نوشت: طبق اصل 97 قانون اساسی، اعضای شورای نگهبان به منظور تسریع در کار می توانند هنگام مذاکره درباره لایحه یا طرح قانونی در مجلس حاضر شوند و مذاکرات را استماع کنند، اما وقتی طرح یا لایحه ای فوری در دستور کار مجلس قرار گیرد، اعضای شورای نگهبان باید در مجلس حاضر شوند و نظر خود را اظهار کنند؛ بر همین اساس روز قبل یعنی سه شنبه 11 آذرماه، بنده و یکی دیگر از اعضای حقوقدان به کنندگی از شورای نگهبان در هنگام آنالیز این مصوبه، از ابتدا تا انتهای تصویب آن در صحن علنی مجلس حضور داشتیم.

عضو حقوقدان شورای نگهبان درباره فرایند آنالیز طرح دوفوریتی اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از حقوق ملت ایران، اضافه کرد: در صحن گاهی مسائلی از سوی کنندگان محترم طرح و مورد سئوال قرار می گرفت و ما نیز نظر کارشناسی و مشورتی خود در آن خصوص مطرح می کردیم. به همین دلیل در جریان جزئیات مربوط به مصوبه قرار داشتیم و هنگام آنالیز مصوبه نیز موارد لازم در جلسه شورای نگهبان تبیین می شد. همچنین در این میان از هماهنگی های انجام شده با نهادهای مختلف در این خصوص اطلاع پیدا کردیم که در شورا نیز در حدی که نیازمند آنالیز موضوع مصوبه بود، بعضی از این موارد را پیگیری کردیم.

طحان نظیف یادآور شد: هنگام آنالیز این مصوبه مغایرت آن با اصولی نظیر 75، 176 و 36 قانون اساسی مورد بحث فراوانی نهاده شد که هیچ یک از این موارد، رای کافی برای مغایرت نیاورد و با عنایت به مصوبه شورای عالی امنیت ملی که در جلسه به آن توجه شد، صرفاً یک ابهام در این خصوص مطرح و این ابهام نیز از سوی مجلس برطرف شد.

وی اضافه کرد: آنالیز این طرح دوفوریتی، زمان زیادی از جلسه را به خود اختصاص داد و زمان کمی برای آنالیز دستور بعدی یعنی طرح اصلاح مواد (1) و (7) قانون اجرای سیاست های کلی اصل (44) قانون اساسی و اصلاحات بعدی آن باقی ماند لذا قسمت کمی از آن آنالیز شد و مابقی آن ناتمام ماند. در نتیجه آنالیز بخش اعظم به جامانده این مصوبه به جلسه بعد موکول شد.

کنندگان هفته گذشته طرح دو فوریتی اقدام راهبردی مجلس برای مقابله با تحریمها و صیانت از حقوق ملت ایران را تصویب کردند. این طرح از سوی رییس مجلس برای اجرا ابلاغ شد.

منبع: فرارو

به "ماجرای تایید مصوبه جنجالی مجلس توسط شورای نگهبان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای تایید مصوبه جنجالی مجلس توسط شورای نگهبان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید