متیل فنیدات چیست و در چه مواردی مصرف می گردد؟

به گزارش وبلاگ توسعه دهنده ها، افسردگی به دلایل مختلفی ایجاد می گردد و درمان های دارویی مختلفی هم برای آن وجود دارد. متیل فنیدات (Methylphenidate) از داروهای ضدافسردگی است که با نام ریتالین (Ritalin) هم شناخته می گردد. افزایش درجه حرارت بدن، بی نظمی در ضربان قلب، سرگیجه، سردرد، تهوع و افزایش فشار خون بعضی از عوارض مصرف داروی متیل فنیدات می باشد.

متیل فنیدات چیست و در چه مواردی مصرف می گردد؟

همه ما در زندگی روزهایی را تجربه نموده ایم که چندان خوشایند نبوده اند. احساس غم و اندوه و تنهایی چیزهایی هستند که می توانند روی روان ما تاثیر منفی داشته باشند. این احساسات معمولا گذرا هستند و احتیاجی به درمان خاصی ندارند. تنها زمانی فرد احتیاج به درمان و مراجعه به پزشک پیدا می نماید که این احساسات در او فروکش ننموده و زمینه ساز بروز مسائل جدی تر دیگری مثل ایجاد افکار خودکشی بشود. در این زمان می گوییم فرد دچار افسردگی شده است. این بیماری در دنیا بسیار شایع است و افراد زیادی روزانه به دلیل مشکل افسردگی دارو مصرف می نمایند. داروهای مختلفی در این زمینه وجود دارد که باتوجه به ضعف و شدت بیماری برای هر فرد متفاوت است. متیل فنیدات یکی از این داروهاست که در ادامه بیشتر با آن آشنا می شوید.

علائمی که نشان می دهد دچار افسردگی شده اید

شاید تصور کنید تنها نشانه افسردگی در یک فرد همان وجود غم و اندوه است اما این گونه نیست و افسردگی نشانه ها و علایم مختلفی دارد. بعضی از مهمترین علایم افسردگی در افراد شامل موارد زیر می شود:

 • احساس غم و اضطراب و ناامیدی
 • زود رنجی و کج خلقی
 • سردرد یا مسائل گوارشی بدون دلایل جسمانی
 • اختلال در خواب
 • کم خوری یا پرخوری
 • عدم تمرکز کافی در انجام فعالیت ها
 • عدم اعتماد به نفس کافی
 • آشفتگی و بی قراری

این که چرا دچار افسردگی می شویم را نمی توان تنها محود به یک علت خاص کرد. هر فردی با توجه به شیوه زندگی که داشته ممکن است با یک علت خاص به این بیماری روانی مبتلا شود. بعضی در زندگی دچار ناملایماتی می شوند که به آسانی جبران پذیر نیست، بعضی افراد عزیزی را از دست داده و نتوانسته اند با نبود او کنار بیایند، بعضی از نظر اقتصادی دچار ورشکستگی شده اند و...

حتی در مواردی افسردگی می تواند زمینه ژنتیکی داشته باشد. مصرف مواد مخدر نیز می تواند از دلایل بروز افسردگی باشد. دلیل افسردگی هر چیزی که باشد احتیاج مراجعه به پزشک و درمان دارد. زیرا اگر درمان آن به تاخیر بیفتد ممکن است افکار خودکشی در فرد ایجاد شده و درمان سخت تر شود. نفازودون، دولوکستین، فلوکستین و متیل فنیدات بعضی از داروهای ضدافسردگی موجود در داروخانه ها هستند.

متیل فنیدات چیست؟

متیل فنیدات (Methylphenidate) از داروهای ضدافسردگی است که با نام ریتالین (Ritalin) هم شناخته می شود. این دارو علاوه بر درمان افسردگی برای بعضی از مبتلایان به بیش فعالی مقاوم به درمان هم تجویز می شود. این دارو هوشیاری ذهنی را افزایش و احساس خستگی، سرخوشی ملایم و بی خیالی را کاهش می دهد. این دارو به صورت قرص موجود می باشد.

نام های تجاری، موارد مصرف، عوارض و تداخل دارویی:

نام های تجاری Ritalin , Concerta , Metadate CD , Quillivant XR
موارد مصرف

درمان افسردگی

عوارض افزایش درجه حرارت بدن، بی نظمی در ضربان قلب، سرگیجه، سردرد و تهوع، افزایش فشارخون، اشکال در خواب، عصبانیت، بی قراری، تپش قلب، درد معده و تشنج
تداخل دارویی پیموزاید، منقبض نماینده های عروقی، داروهای پایین آورنده فشار خون، مهارنماینده های منوآمین اکسیداز، ضد تشنج ها، ضدانعقادهای خوراکی، ضد افسردگی های سه حلقه ای، داروهای محرک CNS

مقدار و نحوه مصرف متیل فنیدات

میزان دقیق مصرف این دارو در افراد مختلف با توجه به میزان افسردگی او متفاوت بوده و حتما باید توسط پزشک متخصص مشخص شود.

توجه: این دارو در بچه ها زیر 6 سال منع مصرف دارد.

نکاتی که در رابطه با مصرف این دارو باید بدانید

 1. افرادی که دچار عصبانیت و اضطراب زیاد هستند نباید از این دارو استفاده نمایند.
 2. در صورتیکه سابقه ابتلا به حساسیت دارویی داشته اید قبل از مصرف این دارو حتما با پزشک مشورت کنید.
 3. چنانچه مبتلا به فشار خون بالا هستید این دارو را مصرف نکنید.
 4. احتمال وابستگی به دارو وجود دارد. بنابراین نباید خودسرانه میزان مصرف آن را تغییر داد.
 5. در صورتیکه بعد از یک ماه از مصرف دارو بهبودی ایجاد نشد باید با نظر پزشک دارو قطع شود.

توصیه ها و مراقبت های پرستاری

 • در مصرف طولانی مدت بهتر است سلول های خونی و پلاکت خون اندازه گیری شود.
 • متیل فنیدات اثر داروهای ضدفشار خون را کاهش می دهد.
 • برای بیماران مبتلا به صرع این دارو باید بااحتیاط تجویز شود.

اگرچه برای درمان افسردگی داروهای مختلفی وجود دارد که پزشک باتوجه به شدت بیماری هرکدام را می تواند تجویز کند اما در صورتیکه تمایل دارید به جای استفاده از دارو برای درمان افسردگی از روش های طبیعی و بدون عوارض بهره ببرید بهتر است به لینک های زیر در این زمینه بروید.

بیشتر بدانید:

درمان گیاهی افسردگی های خفیف تا متوسط

روش های درمان افسردگی بدون مصرف دارو

امیدواریم از این مطلب استفاده کافی را برده باشید. خواهشمندیم درصورتیکه تجربه مصرف این دارو را داشته و دیدگاهی در این باره دارید با دیگر خوانندگان مجله وبلاگ توسعه دهنده ها در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

منبع: ستاره

به "متیل فنیدات چیست و در چه مواردی مصرف می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "متیل فنیدات چیست و در چه مواردی مصرف می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید