مدرسه قصه های مجید هم به تاریخ پیوست

به گزارش وبلاگ توسعه دهنده ها، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، مدرسه قصه های مجید هم به تاریخ پیوست.

مدرسه قصه های مجید هم به تاریخ پیوست

داستان چیست؟

سرنوشت مدرسه قصه های مجید و آسیب هایی که مرور زمان و بی توجهی ها به آن وارد نموده فقط به امروز و همین چند سال قبل مربوط نیست، انگار قصه این تخریب را دست کم بیش از پنج سال است که نوشته اند. هر چند اصل داستان را درست 30 سال قبل بازی کردند و یک خاطره جمعی برای همه مردم ساختند؛ خاطره ای که حالا قصد از بین بردنش را دارند، به همین راحتی.

مدرسه قصه های مجید که در خیابان یخچال اصفهان واقع شده است، بیش از پنج سال قبل نخستین هشدارها را گرفت؛ وقتی از تبدیل شدنش به پاتوق کارتن خواب ها و معتادان اصفهانی خبر دادند، مدرسه ای قاجاری که در واقع نخستین مدرسه آلیانس (اتحاد) در شهر اصفهان بود و سال 1392 قسمت میانی مدرسه به صورت کامل تخریب شد و شیروانی سقف های بخش جنوبی نیز ویران و بارندگی ها به مرور باعث آوار سقف شد که به دنبال آن تعدادی معتاد دیوارهای بخش شرقی عمارت را تخریب و راه ورودی به کلاسها را برای اسکان موقت ایجاد کردند.

شاید هم قرار گرفتنش در بافت تجاری شهر اصفهان بهانه خوبی برای این بی توجهی است تا تخریب را راحت تر کند، هر چند شش سال از زمان ثبت ملی این بنای تاریخی گذشته باشد.

برای دومین بار شهرام شهریار، فعال میراث فرهنگی در مطلبی با عنوان ویرانی مدرسه قصه های مجید در سایتِ سفرنویس از بدتر شدن شرایط این بنای تاریخی نوشته است.

او در مطلب خود اینطور آورد: مدرسه قصه های مجید به علت عدم رسیدگی بزودی ویران خواهد شد، بی مهری به لوکیشن فیلم برداری قصه های مجید در شهر اصفهان، باعث مرگ خاموش تک تک خاطرات و نوستالژی های بچگانه ما می گردد. قصه های مجید، خاطره جمعی ایرانیان برای همواره ویران خواهد شد …

مدرسه قصه های مجید بهمن سال 1393 در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده بود، اما حالا از مدرسه حلبیان اصفهان جز دیوارهای تخریب شده، سقف های فروریخته، کلاسهای خاک خورده، پنجره های شکسته و خاطرات تلنبارشده و غم فروخورده ما چیزی باقی نمانده است.

مدرسه Alliance آلیانس، مدرسه اتحاد، مدرسه فرانسوی ها، مدرسه یهودیان، مدرسه قصه های مجید، دبیرستان شهید حلبیان یا هر اسم دیگری که داشته باشد، خاطره جمعی بچه ها دهه 50 و 60 است که سادگی های شان را در سریال قصه های مجید دنبال می کردند، خاطراتی که بزودی با تخریب مدرسه قصه های مجید، نابود می گردد!

او در بخش دیگری از مطلب خود درباره تاریخچه این مدرسه نوشت: در توافقنامه نهایی بین ایران و آلیانس (نماینده مسیو ژوزف کازس) در 14 ژوئیه 1898 میلادی (23 تیر 1277 خورشیدی) در زمان مظفرالدین شاه امضا و ایران مسئول تامین محل ساخت مدرسه آلیانس شد و اولین مدرسه آلیانس در تهران و به ترتیب مدارس دیگری در همدان، اصفهان، سنندج، شیراز، نهاوند، کرمانشاه، گلپایگان، بیجار، یزد و کاشان احداث شد.

مدرسه آلیانس یا اتحاد شهر اصفهان در اول آگوست 1901 میلادی به عنوان سومین مدرسه آلیانس با 220 شاگرد آغاز به کار کرد. نکته آن که مدرسه آلیانس یا اتحاد اصفهان با یاری یهودیان خیرخواه اصفهان و به مدیریت شخصی به نام خرزوق برپا شد و تنها مدیریت آن به عهده بنیاد آلیانس گذاشته شد.

منبع: همگردی

به "مدرسه قصه های مجید هم به تاریخ پیوست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مدرسه قصه های مجید هم به تاریخ پیوست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید