معرفی خانه توکلی ، مشهد Tavakoli Historical House

به گزارش وبلاگ توسعه دهنده ها، خانه توکلی توسط احسان خان قرایی طراحی و ساخته شده است و تاریخچه ساخت آن به دوران قاجار و به سال 1221 باز می شود. از بارزترین ویژگی های معماری این بنا می توان به کاشی کاری ها و آجر کاری های نفیس و ناب آن اشاره نمود. تمام قسمت خانه از در ورودی گرفته تا نمای داخلی و بیرونی خانه با این هنر زیبا مزین شده است. استفاده از ستون های آجری در نمای ساختمان و به شکل کاملا ماهرانه، جلوه ای بی نظیر و خاص به این بنا داده است.در ادامه مطلب همراه خبرنگاران باشید تا با این خانه تاریخی بیشتر آشنا شوید.

معرفی خانه توکلی ، مشهد Tavakoli Historical House

معماری زیبای خانه توکلی

در روزگار حکومت قاجار، به خاطر تقلید از سبک و شیوه معماری اروپایی در ایران، ساخت پله در معماری ایرانی رواج یافت و در اکثر خانه های مربوط به آن دوران شما پله های زیادی را در جلوی خانه ها می بینید که به عنوان یک شاخص شاخص برای معماری دوره قاجاریه شناخته می گردد. در خانه توکلی هم یک پلکان زیبا وجود دارد که البته به خوبی حفظ شده و ظاهر اولیه خود را نگه داشته است.

در خانه توکلی، کاشی کاری های بسیار زیبا و فاخری وجود دارد که نشان از ذوق و هنر معماران ایرانی در روزگاران کهن دارد. استفاده از این کاشی های زیبا و چشم نواز با رنگ ها و نقوش متنوع از گل و پرنده و نیز نقوش اسلیمی، از ویژگی های معماری در دوره قاجاریه می باشد که در این خانه به وضوح قابل مشاهده است.

بلیط هواپیما در طاهاگشت

در خانه توکلی، که یک خانه دو طبقه است شما می توانید ستون های زیبا و مرتفعی را ببینید که علاوه بر اینکه به عنوان نگه دارنده وزن سقف و برای کنترل وزن بنا ساخته شده اند، نقش زیبایی شناسانه ای را نیز ایفا می نمایند . این ستون ها که پنج عدد هستند و در کنار ایوان خانه قرار گرفته اند از جمله زیبایی های این بنا می باشد.

نکته جالب دیگر در این خانه، به کار گیری بسیار منظم و دقیق و زیبا از آجر است. آجر از دیرباز به عنوان پایه اصلی معماری ایرانی کاربرد داشته است، اما به کارگیری آن به این شکل هنرمندانه و دقیق و زیبا را می توان در دسته زیبایی های معماری ایرانی و ذوق معماران روزگاران کهن ایران زمین دانست.همچنین وجود ارسی های داخل این خانه، که قسمت های مختلف این خانه را از یکدیگر جدا می نماید، می تواند به عنوان یکی از شاخص های معماری در دوران قاجاریه شناخته گردد.

خانه زیبای توکلی به عنوان پایگاه میراث فرهنگی در شهر مشهد انتخاب شده است. بازدید از این خانه و جاذبه های آن می تواند برای تمام افراد جذاب و دیدنی باشد. به خصوص اگر به معماری و عکاسی علاقمند هستید، حتما از این خانه زیبا در طول اقامت خود در شهر مشهد مقدس دیدن کنید.

راستا دسترسی

خانه توکلی در کوچه های فرعی خیابان نواب صفوی واقع شده است. این خیابان منتهی به حرم امام رضا است و با خروج از درب نواب صفوی و کمی پیاده روی به این خانه قدیمی خواهید رسید. این خانه تاریخی فاصله اندکی با خانه داروغه دارد که یکی دیگر از خانه های تاریخی مشهد است.

لمینت دندان کامپوزیت دندان ایمپلنت ارتودنسی

منبع: تاپ تراول

به "معرفی خانه توکلی ، مشهد Tavakoli Historical House" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی خانه توکلی ، مشهد Tavakoli Historical House"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید