ملک متعلق به آستان قدس رضوی باغ تشخیص داده شد

به گزارش وبلاگ توسعه دهنده ها، ملک متعلق به آستان قدس رضوی، با رأی اعضای شورای شهر تهران، باغ تشخیص داده شد.

ملک متعلق به آستان قدس رضوی باغ تشخیص داده شد

به گزارش وبلاگ توسعه دهنده ها به نقل از شهرنوشت، در یکصد و هفتاد و چهارمین جلسه شورای شهر تهران، آنالیز پلاک ثبتی حدود 500 مترمربع زمین متعلق به آستان قدس رضوی از حیث باغ بودن و نبودن در دستور کار نهاده شد.

در ابتدا محمد سالاری رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران به تشریح نظر کمیسیون تخصصی پرداخت و گفت: نظر کمیسیون تخصصی مبنی بر باغ بودن است و با توجه به شرایط ملک، از دوستان خواهش می کنم موضوع باغ بودن را لحاظ نمایند البته موضوع حائز اهمیت، قطع درختان است که احتیاج است در یک جلسه برای قوانین مربوط به آن آنالیز های مجدد انجام گردد.

سید حسن رسولی در ادامه با بیان اینکه من مخالف باغ بودن این ملک نیستم، تاکید نمود: اما آنچه در آنالیز پرونده باغات باید ملاک باشد، این است که صرفاً نباید به عنوان مخالف یا موافق صحبت کرد بلکه باید پرونده های باغات برطرف ابهام شوند؛ نمی توان در مورد ملک مردم تنها به صورت شکلی ورود پیدا کرد.

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران با بیان اینکه این پرونده ابعاد حقوقی دارد و نحوه رسیدگی به پرونده باغات باید در کمیسیون حقوقی و هیات رئیسه مورد آنالیز قرار گیرد، اضافه نمود: همچنین همه اعضا باید نسبت به کیفیت و جوانب پرونده توجیه شوند.

وی با اشاره به اینکه این ملک متعلق به آستان قدس رضوی است، گفت: این ملک به همراه هفت میلیون مترمربع طبق اعلام اداره ثبت متعلق به آستان قدس رضوی است و هر گونه اقدام باید با مجوز و توافق آستان انجام گردد. در قراردادها برای این ملک مجوزهای مسکونی وجود دارد اما در این پرونده نوشته شده که پهنه آن تجاری است.

در ادامه، زهرا نژادبهرام با بیان اینکه این ملک، باغ است؛ گفت: تصاویر هوایی نیز این موضوع را تائید می نمایند، ما در صحن شورای شهر تهران برای نوعیت پرونده ها اقدام می کنیم و درباره کاربری ورودی نداریم. آنچه در جلسات مورد آنالیز قرار می گیرد باغ یا غیرباغ بودن آن است و اگر قرار باشد تمام پرونده ها را این گونه آنالیز کنیم، به پاسخ های تعیین نخواهیم رسید. قانون این اجازه را داده که رأی کارشناسی را باید کمیسیون باغات اعلام کند؛ ازاین رو باید به قانون پایبند بود.

حسن خلیل آبادی، عضو دیگر شورای شهر تهران درباره این پرونده شرح داد: شیوه آنالیز پرونده باغات با توجه به تعداد درختان به گونه ای است که ما پیغام می دهیم که درختان از بین بروند. این در حالی است که وقتی ملکی را باغ قلمداد کنیم، آن را از امکانات ساخت وساز محروم می کنیم.

زهرا صدر اعظم نوری نیز با اشاره به اینکه باید در آنالیز پرونده باغات با استناد به قانون و آئین نامه ها ورود کنیم، بیان کرد: وظیفه شورای شهر آن است که درباره نوعیت ملک (باغ یا غیرباغ بودن) آنالیز های لازم را انجام دهد؛ آنچه اهمیت دارد این است که باید در مورد آنالیز این پرونده ها، قانون ملاک باشد و سلیقه و علاقه ملاک تصمیم گیری نباشد.

وی تاکید نمود: از سوی دیگر، اینکه ملک در ری یا تهران است و متراژ آن چقدر است، متناسب با پنج شاخص موجود در قانون باید مورد آنالیز قرار گیرد.

اعضای شورای شهر تهران با 13 رأی موافق، 3 رأی مخالف و 1 رأی ممتنع، ملک متعلق به آستان قدس رضوی را باغ تشخیص دادند.

منبع: همشهری آنلاین

به "ملک متعلق به آستان قدس رضوی باغ تشخیص داده شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ملک متعلق به آستان قدس رضوی باغ تشخیص داده شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید