نتایج یک تحقیق؛ خودروهای هوشمند به سادگی هک می شوند

به گزارش وبلاگ توسعه دهنده ها، چندسالی می گردد که خودروهای هوشمند، با قابلیت اتصال به تلفن همراه مالک و اجرای فرمان های وی، به ستاره دنیای خودرو تبدیل شده اند. با استفاده از مزایای خودروهای هوشمند، می توان قبل از سوار شدن به خودرو، کابین را گرم نمود. همچنین والدین می توانند محدودیت های مختلفی را در هنگام رانندگی فرزندان جوان خود، اعمال کنند. اما این قابلیت های هوشمند، در کنار مزایایی که دارد، می تواند مشکلاتی مانند هک شدن را برای مالکان خودروهای هوشمند ایجاد کند.

نتایج یک تحقیق؛ خودروهای هوشمند به سادگی هک می شوند

یکی از اعضای هیات تحریریه روزنامه واشنگتن پست، جفری فاولر، تصمیم گرفت تا معایب خودروهای هوشمند را به همگان نشان دهد. وی با هک کردن یک شورولت ولت، میزان اطلاعات ارسالی توسط این خودرو به جنرال موتورز را مورد آنالیز قرار داد. اینکه خودرو هوشمند شما، اطلاعات مربوط به سفرهای درون شهری شما را ذخیره کند، یک موضوع است. اما اینکه این اطلاعات به شرکت سازنده خودرو ارسال شوند، موضوع دیگریست. این مورد تنها محدود به شورولت ولت نمی گردد، بلکه تمامی خودروهای هوشمند، دایما به اینترنت متصل هستند.

اما فاولر چگونه مقصد این اطلاعات را مشخص کرد؟ او برای اینکه بفهمد اطلاعات ارسالی، به کجا فرستاده می شوند، از یک هکر خواست تا شورولت ولت که مورد آزمایش او قرار گرفته بود را هک کند. براساس اطلاعاتی که هکر از شورولت ولت دریافت کرد، موقعیت مکان های پارک خودرو، سوابق تماس ، اطلاعات مورد احتیاج برای مشخص هویت گوشی، مخاطبان تلفن همراه مالک به همراه آدرس آن ها، ایمیل ها و حتی تصاویر افراد، توسط سیستم هوشمند خودرو جمع آوری می گردد. فاولر از این حد فراتر رفته و با خرید یک سیستم سرگرمی مربوط به یک خودرو هوشمند و هک کردن آن، تمامی اطلاعات مربوط به مالک قبلی را استخراج نمود.

نباید فکر کنید جنرال موتورز تنها شرکتی است که نسبت به جمع آوری اطلاعات شخصی مالکان خودروها اقدام می نماید. بنابر گزارش اداره بازرسی دولت ایالات متحده، 13 شرکت خودروسازی ادعا می نمایند پیش از جمع آوری اطلاعات مشتریان، رضایت آن ها را در خصوص این موضوع کسب نموده اند. اما اگر یک مشتری اجازه جمع آوری اطلاعات توسط شرکت های خودروسازی را ندهد، هیچ گونه خدمتی از سوی خودرو هوشمند خود دریافت نخواهد کرد.

طبق گفته های فاولر، تا به امروز هیچ قانون فدرالی برای ملزم کردن خودروسازان در خصوص مشخص محدوده اطلاعات جمع آوری شده از خودروهای هوشمند، تصویب نشده است. تنها شرکت ها متعهد شده اند گزارش دقیقی از اطلاعات جمع آوری شده از رانندگان، در اختیار آنان قرار دهند. اما در عمل تا به امروز این اتفاق رخ نداده است.

فاولر در سرانجام، چندین راستا برای محدود کردن جمع آوری اطلاعات شخصی از سوی خودروهای هوشمند، ارایه نموده است. نخستین راه این است که گوشی خود را به وسیله یک شارژر 12 ولتی به خودرو متصل کنید. راه دیگر، استفاده از اپلیکیشن Privacy4Cars است. این برنامه کاربردی، اطلاعات شخصی ذخیره شده در خودروهای اجاره ای که مالک آن نیستید را پاک می نماید. اما استفاده از این دو راه چاره، چندان بادوام نخواهد بود. با فراگیر شدن فناوری ارتباطی 5G، اطلاعات شخصی ما بسیار آسان تر از زمان حال، توسط خودروسازان مورد دست اندازی قرار خواهد گرفت.

از این رو به نظر می رسد که پس از نگرانی در خصوص امنیت لب تاب یا گوشی های خود، حالا زمانی رسیده که باید نگران هک شدن خودرو خود و امنیت اشخاص در تردد های جاده ای باشیم.

منبع: CARANDDRIVER

منبع: دیجیکالا مگ

به "نتایج یک تحقیق؛ خودروهای هوشمند به سادگی هک می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نتایج یک تحقیق؛ خودروهای هوشمند به سادگی هک می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید