نخستین کشت موفقیت آمیز سبزیجات روی خاک ماه و مریخ

به گزارش وبلاگ توسعه دهنده ها، دانشمندان هلندی توانستند برای نخستین بار نمونه هایی از سبزیجات را با موفقیت روی خاک ماه و مریخ بکارند و برداشت نمایند.

نخستین کشت موفقیت آمیز سبزیجات روی خاک ماه و مریخ

به گزارش ایسنا به نقل از دیلی میل، به نظر می رسد رویای تسلط انسان بر مریخ، به تدریج در حال پیوستن به حقیقیت است و انسان ها با کوشش بی وقفه خود قصد دارند به زودی بزرگترین چالش پیش روی خود یعنی غذا را در این زمینه رفع نمایند.

گروهی از دانشمندان دانشگاه واخنینگن (WUR) هلند در آنالیز جدیدی نشان داده اند که می توان 9 سبزی متفاوت از جمله کینوآ، تربچه و گوجه فرنگی را در خاک مریخ و ماه پرورش داد.

آنها سنگ پوشه ماه و مریخ را با بعضی مواد آلی ترکیب کردند و توانستند میوه و دانه بعضی از این محصولات را برداشت نمایند. به گفته پژوهشگران، بعضی از دانه ها و میوه ها را می توان برای پرورش نسل جدیدی از محصولات کشاورزی، مورد استفاده قرار داد.

دانشمندان در این آزمایش کوشش کردند تا 10 نوع محصول گوناگون را در خاک شبیه سازی شده ماه و مریخ که با نام سنگ پوشه شناخته می گردد، پرورش دهند. سنگ پوشه، لایه ای از سنگ یا پوششی از واریزه های سنگی است که روی سنگ بستر را می پوشاند.

در مقاله این پژوهش آمده است: اگر انسان ها قصد دارند پایگاهی روی ماه یا مریخ تاسیس نمایند، باید بتوانند محصولات مورد احتیاج خود را نیز در آنها پرورش دهند. یکی از گزینه های مناسب برای آنالیز این موضوع، استفاده از سنگ پوشه ماه یا مریخ است. این سنگ پوشه ها برای آزمایش های پرورش گیاه در دسترس نیستند اما ناسا، نمونه های شبیه سازی شده ای از سنگ پوشه را ابداع نموده است. هدف اصلی این پژوهش، کشت و برداشت محصولات کشاورزی روی سنگ پوشه شبیه سازی شده ماه و مریخ است.

این گروه پژوهشی در آنالیز خود، 10 محصول کشاورزی از جمله شاهی، گوجه فرنگی، تربچه، چاودار، کینوآ، اسفناج، تره، نخود فرنگی و تره فرنگی را آزمایش کردند. تنها محصولی که نتیجه خوبی در این آزمایش نداشت، اسفناج بود.

دانشمندان در مقاله خود نوشتند: نمونه های شبیه سازی شده سنگ پوشه، به سنگ پوشه مریخ شباهت دارند. ما کنجکاو هستیم که آیا می توانیم دانه های برداشت شده را دوباره بکاریم تا محصولات جدیدی به دست بیاوریم یا خیر. این کار در صورت موفقیت آمیز بودن می تواند به ارسال دانه ها به فضا ختم گردد.

این پژوهش در مجله Open Agriculture به چاپ رسید.

منبع: همشهری آنلاین

به "نخستین کشت موفقیت آمیز سبزیجات روی خاک ماه و مریخ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخستین کشت موفقیت آمیز سبزیجات روی خاک ماه و مریخ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید