نمی توانیم روس ها را به زور به ایران بفرستیم

به گزارش وبلاگ توسعه دهنده ها، سفیر روسیه در تهران تاکید می نماید: ما نمی توانیم به زور گردشگران (روس) را به ایران بفرستیم، چون در ایران محدودیت هایی وجود دارد که روس ها ترجیح می دهند به جاهای دیگری چون تایلند و امارات بروند.

نمی توانیم روس ها را به زور به ایران بفرستیم

ایران و روسیه بیشتر از دو سال است توافق رسمی نموده اند تا با تسهیل شرایط، راه سفر را برای اتباع شان باز نمایند. روس ها بعد از گسست روابط با ترکیه و تحریم این کشور، دنبال مقاصد جدیدتر بودند، همان موقع با پیش قدم شدن آژانس فدرال گردشگری روسیه توافق هایی با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران شد و بلافاصله هم دفتر اطلاع رسانی گردشگری روسیه در محل سفارتخانه این کشور در تهران راه اندازی شد و پشت هم وعده لغو ویزا دادند. برنده بازی تا این مرحله روس ها بودند که به عنوان مقصدی ارزان در اروپا و آسیا، جای ترکیه را برای ایرانی ها پر کردند و خودشان ترجیح دادند به بلغارستان و گرجستان بروند.

سفارت روسیه در ایران روزانه 800 تا 900 ویزا برای ایرانی ها صادر می نماید، بعضی روزها آن قدر درخواست زیاد است که راننده ها و بسیاری از دیپلمات ها هم به بخش کنسولی یاری می نمایند.

لوان جاگاریان، سفیر روسیه در ایران به وبلاگ توسعه دهنده ها می گوید: بعضی روزها آن قدر درخواست صدور ویزا زیاد است که راننده ها و بسیاری از دیپلمات ها را به بخش کنسولی می فرستند تا به صدور ویزا یاری نمایند. ما بعضی روزها 800 تا 900 ویزا صادر می کنیم که بیشتر گردشگری است و عده ای هم تاجر و دانشجو. علاوه بر تهران، در رشت و اصفهان هم برای مسافران ایرانی ویزا صادر می کنیم.

او اضافه می نماید: سال گذشته بیش از 63 هزار ایرانی از روسیه بازدید کردند. همه کشورها از حضور گردشگران خارجی استقبال می نمایند. در روسیه هم نسبت به حضور ایرانی ها و چینی ها رویکرد مثبتی وجود دارد و به عنوان سفیر روسیه در ایران می گویم هر چقدر ایرانی بیش تری به روسیه سفر کند، بهتر است.

جاگاریان اما درباره کوشش های متقابل روسیه برای فرستادن گردشگرانی از کشورش به ایران، بیان می نماید: ما نمی توانیم به زور گردشگران را به ایران بفرستیم، ایران کشوری باستانی و تاریخی است، ولی اینجا محدودیت هایی وجود دارد. این محدودیت ها باعث می گردد که روس ها، کشورهایی چون تایلند، امارات، اروپای جنوبی و ترکیه را ترجیح دهند. ما این محدودیت ها را درک می کنیم و آن را رعایت نموده و به آن احترام می گذاریم، ولی گردشگران ما ترجیح می دهند به جای دیگری سفر نمایند.

او در پاسخ به این پرسش که در همین شرایط محدود ایران میزبان گردشگرانی از آلمان، اسپانیا، ایتالیا و فرانسه است، فکر نمی کنید با تبلیغ بیش تر و بهتر بتوانیم چهره زیبایی از ایران ارائه نموده و باتوجه به جاذبه های فراوان تاریخی و فرهنگی ایران بتوان گردشگران روس را جذب کرد؟ به وبلاگ توسعه دهنده ها می گوید: ما نمی توانیم خیلی اصرار کنیم زیرا در صورتی که اتفاقی بیفتد، باعث دردسر سفارت می گردد، چون در این صورت ما مجبوریم مداخله کنیم، اما به هر حال کسی هم جلوی آمدن آنها را نگرفته و مسئله ای ایجاد نمی نماید. این وظیفه سفارت شما در روسیه است که گردشگران روس را جذب کند. باید شرکت های گردشگری ایرانی با حمایت سفارت شما در مسکو فعال شوند.

او یادآور می گردد که جذب گردشگر وظیفه سفارتخانه ها نیست، بلکه وظیفه سازمان های گردشگری دو کشور است. ما موسسات گردشگری داریم و در سفارت هم دفتر ویزیت راشا داریم. در سفارت شما هم احتمالا چنین دفتری وجود دارد.

لغو ویزا روسیه فقط به گروه های گردشگری 5 تا 50 نفر مربوط می گردد. قرارداد آن در حاشیه سفر حسن روحانی به روسیه امضا شد و ما الان منتظر اقدام و پاسخ کتبی ایران هستیم. سفیر روسیه در تهران سپس درباره لغو ویزا ایران و روسیه که بارها اخبار آن متناقض و یا با برداشت های اشتباه منتشر شده است، شرح می دهد: من در مصاحبه های بسیار تاکید کردم که حرف های من درست منعکس گردد. ما در حال حاضر فقط در خصوص لغو ویزا برای گردشگران صحبت می کنیم. لغو ویزا برای گروه های گردشگر است که از 5 تا 50 نفر باشند.

جاگاریان اضافه کرد: این قرارداد لغو ویزا گردشگری در حاشیه سفر آقای روحانی به مسکو امضا شد. وزارت امور خارجه روسیه 12 آوریل رسما بیان کرد که روسیه تمام اقدامات داخلی را انجام داده و منتظر اقدامات ایران و پاسخ کتبی آن ها است، بنا بر این لغو ویزا محلی هنوز مطرح نیست، ولی در عین حال ما دریافت ویزا برای تجار و دانشجویان را بی اندازه آسان کردیم و شاهد افزایش سفرهای آن ها به روسیه نیز هستیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "نمی توانیم روس ها را به زور به ایران بفرستیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمی توانیم روس ها را به زور به ایران بفرستیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید