هنگام اشتباه کردن چشم ها تغییر می نمایند

به گزارش وبلاگ توسعه دهنده ها، پژوهشگران آمریکایی در مطالعه اخیر خود اظهار نموده اند، هنگامی که انسان ها اشتباه می نمایند، اندازه مردمک چشم آنها تغییر می نماید.

هنگام اشتباه کردن چشم ها تغییر می نمایند

به گزارش وبلاگ توسعه دهنده ها و به نقل از ساینس دیلی، پژوهشگران دانشگاه آریزونا(University of Arizona) ایالات متحد آمریکا در مطالعه اخیر خود دریافته اند تغییر اندازه مردمک چشم افراد در زمان هایی که افراد اشتباهی می نمایند می تواند سرنخ هایی در خصوص آنچه که در مغز آنها رخ می دهد، باشد.

پژوهشگران به منظور آنالیز دقیق این موضوع، آزمایشی را بر روی 108 فرد انجام دادند. هر شرکت نماینده به یک سری از صدای 20 کلیک که بعضی از آنها در گوش چپ و بعضی از آنها در گوش راست او پخش می شد، در طول یک ثانیه گوش دادند. در گام بعدی، پژوهشگران از شرکت نمایندگان خواستند تا بگویند که در کدام گوش آنها صدای کلیک های بیشتری پخش شده است. هر شرکت نماینده این کار را 760 بار تکرار کرد.

با توجه به اینکه این صداها بسیار سریع پخش می شدند، شرکت نمایندگان در 22 درصد موارد در پاسخ دچار اشتباه می شدند. در طول آزمایشات، پژوهشگران چشم های شرکت نمایندگان را مورد آنالیز قرار داده بودند.

آنها دریافتند اندازه مردمک چشم با سطح نور اپینفرین مغز مرتبط است. نور اپینفرین یا نور آدرنالین(NEیا NEP) ماده ای با چند وظیفه است، می تواند هورمون باشد(آزاد شده از غدد فوق کلیوی) و می تواند به عنوان پیغام رسان عصبی در سیستم سمپاتیک عمل کند.

نور اپینفرین در بدن هم به صورت هورمون و هم به صورت انتقال دهنده عصبی دارای کارکرد است. در حالت هورمون، به عنوان هورمون استرس باعث افزایش تپش قلب، انقباض رگ ها، انبساط راه های هوایی، افزایش قند خون و افزایش جریان خون عضلات و مغز شده و در بروز واکنش جنگ و گریز در سامانه عصبی سمپاتیک مؤثر است. کاربرد نور اپینفرین در پزشکی درمان افت فشار خون با افزایش توان عضلات صاف عروق است و در احیای قلبی ریوی نیز بکار می رود. نور اپینفرین به صورت یک انتقال دهنده سیناپسی در دستگاه عصبی مرکزی کارکردهای بسیار دارد و به طور مثال در هسته آمیگدال (بادامه) موجب افزایش تمرکز و هشیاری می گردد.

پژوشگران این مطالعه گفتند ما طی این مطالعه از حدقه پیما(pupillometry) به عنوان یک پروکسی برای اندازه گیری سطوح نور اپینفرین در مغز استفاده کردیم تا دریابیم زمانیکه انسان ها مرتکب اشتباهی می شوند اندازه مردمک چشم آنها چه تغییری می نماید.

از حدقه پیما(pupillometry) برای اندازه گیری اندازه مردمک چشم استفاده می نمایند.

در حالی که اندازه مردمک چشم بعضی از شرکت نمایندگان این مطالعه، طی این آزمایش تغییر می کرد بعضی دیگر هیچ تغییری در اندازه مردمک چشمشان دیده نمی شد و همه اینها با میزان اشتباهاتی که یک فرد در طول آزمایش مرتکب می شد، مرتبط بود.

ویلسون(Wilson) یکی از پژوهشگران این مطالعه گفت: به نظر می رسد، فرآیندهای انگیختگی در ایجاد این اشتباهات می تواند ناشی از نور اپینفرین باشد. به بیانی دیگر نور اپینفرین اشتباهاتی را که ما در حال اجرا آن هستیم و بعضی متغیرهای رفتاری ما را کنترل می نماید.

واژه انگیختگی (Arousal) بیان یک وضعیت فیزیولوژیکی و روانی از بیدار شدن، هشیاری یا به محرکی واکنش نشان دادن است. این اتفاق مجموعه ای شامل دخالت دستگاه فعال نماینده مشبک در ساقه مغز، سامانه عصبی خودگردان و غده درون ریز، که منجر به افزایش ضربان قلب و فشار خون و وضعیت هوشیاری حسی، تحرک و آمادگی برای پاسخ می گردد، است.

دستگاه فعال نماینده مشبک(Reticular activating system) قسمتی از دستگاه عصبی مرکزی است که ساختمانی پراکنده و شبکه مانند دارد و از رشته های ریز با تعداد فراوانی هسته تشکیل شده است.

یافته های این مطالعه در مجله Nature Human Behaviour منتشر شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "هنگام اشتباه کردن چشم ها تغییر می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هنگام اشتباه کردن چشم ها تغییر می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید