واکنش روسیه به کوشش آمریکا برای جوسازی علیه ایران در شورای حکام آژانس

به گزارش وبلاگ توسعه دهنده ها، نماینده روسیه در سازمان های بین الملل مستقر در وین، درخواست آمریکا برای تشکیل نشست ویژه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی را شگفت آور خواند.

واکنش روسیه به کوشش آمریکا برای جوسازی علیه ایران در شورای حکام آژانس

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسینم، میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در سازمان های بین المللی مستقر در وین شامگاه آدینه در پیغامی توئیتری اظهار داشت درخواست آمریکا برای تشکیل نشست ویژه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی جزو شگفتی های روابط بین الملل است.

این دیپلمات ارشد روس در پیغام توئیتری خود نوشت: روابط بین الملل پر است از شگفتی هایی که با عقل سلیم همخوانی ندارند. آمریکا [سال گذشته] از برجام خارج شد و بر خلاف قوانین بین المللی سعی کرد آن را به کلی نابود کند. اما حالا این آمریکاست که خواهان برگزاری نشست ویژه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی برای برخورد با ایران، به دلیل انحرافات جزئی از تعهدات درجه دوم خود ذیل برجام، شده است.

جکی ولکات نماینده آمریکا در سازمان های بین المللی مستقر در وین روز آدینه درخواست خود برای تشکیل نشست ویژه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی به منظور آنالیز تحولات اخیر در برنامه هسته ای ایران را به مقامات آژانس ارائه داد.

ساعتی پس از انتشار خبر درخواست آمریکا برای تشکیل نشست ویژه شورای حکام آژانس در خصوص برنامه هسته ای ایران، سخنگوی آژانس بین المللی انرژی اتمی اظهار داشت که این نشست روز چهارشنبه 10 جولای (19 تیر) در ساعت 14:30 به وقت محلی در وین اتریش برگزار خواهد شد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی بعد از ظهر روز دوشنبه 10 تیر تأیید کرد که میزان ذخایر اورانیوم غنی شده ایران از مرز مشخص شده در برجام (300 کیلوگرم هگزافلوراید UF6 و یا معادل آن یعنی 202.8 کیلوگرم اورانیوم) عبور نموده است.

آمریکا در حالی به منظور جوسازی علیه ایران خواهان برگزاری نشست ویژه شورای حکام برای آنالیز اقدامات اخیر ایران شده که در واقع خود عامل اصلی این اقدامات بوده است.

دولت ترامپ از زمان خروجش از برجام در اردیبهشت 97 تاکنون تحریم های مختلفی را علیه ایران وضع نموده است؛ تحریم هایی که اخیراً دامنه آنها حتی به همکاری های هسته ای صلح آمیز سایر کشورها با ایران نیز کشیده شده است.

در پی کوتاهی طرف های برجام در حمایت از حقوق تصریح شده ایران ذیل برجام و مقابله با تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران، شورای عالی امنیت ملی ایران روز چهارشنبه 18 اردیبهشت در بیانیه ای اظهار داشت جمهوری اسلامی ایران در راستای صیانت از امنیت و منافع ملی و حقوق تصریح شده خود مندرج در بندهای 26 و 36 برجام، بعضی اقدامات خود ذیل برجام را متوقف خواهد نمود.

ایران در این بیانیه که در اولین سالگرد خروج آمریکا از توافق هسته ای صادر شد، به طرف های دیگر برجام 60 روز فرصت داد برای اجرای تعهدات خود به ویژه در حوزه های بانکی و نفتی اقدام نمایند.

انتشار خبر عبور ذخایر اورانیوم ایران از مرز مشخص شده در برجام، مقامات تروئیکای اروپایی (آلمان، فرانسه و انگلیس)، اتحادیه اروپا و حتی آمریکا که دیگر جزو طرف های برجام نیست به انتقاد از ایران پرداختند و ایران را به پایبندی به تعهداتش ذیل برجام فرا خواندند.

با این حال ایران در واکنش به اظهارات طلبکارانه غربی ها در خصوص برجام تأکید نموده است که دیگر نمی خواهد، نمی تواند و نباید به صورت یکجانبه برجام را اجرا کند و تا زمانی که طرف های دیگر برجام تعهدات خود را به طور کامل اجرا ننمایند، کاهش مرحله به مرحله تعهدات ایران ادامه خواهد یافت.

ایران تأکید نموده است که از این پس برجام را یکجانبه اجرا نخواهد نمود و تنها در صورتی از کاهش تعهدات خود بازخواهد گشت که شاهد اجرای تعهدات طرف های دیگر برجام باشد.

مجید تخت روانچی نماینده ایران در سازمان ملل متحد هفته گذشته در نشست دوره ای برجام در شورای امنیت با انتقاد از کوتاهی طرف های دیگر برجام در اجرای تعهدات خود اضافه نمود: ایران بسیار بیشتر از سهم خود برای حفظ برجام کوشش نموده است. ما پس از خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم های مالی یکجانبه علیه ایران، بیش از یک سال به سه کشور اروپایی فرصت دادیم تا پیغامدهای خروج آمریکا از برجام را جبران نمایند اما حسن نیت و صبر ایران، نتیجه ای جز وعده های تکراری از سوی طرف های دیگر برجام نداشته است.

حسن روحانی رئیس جمهور ایران روز سه شنبه 4 تیر در گفتگوی تلفنی با همتای فرانسوی خود امانوئل ماکرون با اشاره به اینکه پایبندی ایران در برجام پس از خروج آمریکا بر مبنای وعده طرف های اروپایی برای تضمین منافع مالی از جمله حل وفصل مسائل مربوط به روابط بانکی و فروش نفت بود که متأسفانه هیچ یک از آنها در مقام عمل تحقق پیدا ننموده، خاطرنشان ساخته بود: اگر ایران نتواند از فواید برجام بهره مند گردد، بر اساس بندهای 26 و 36 برجام مرحله به مرحله تعهدات خود را کاهش خواهد داد.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "واکنش روسیه به کوشش آمریکا برای جوسازی علیه ایران در شورای حکام آژانس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش روسیه به کوشش آمریکا برای جوسازی علیه ایران در شورای حکام آژانس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید