پیشنهاد اصلاح بودجه میراث فرهنگی به مجلس ارائه شد

به گزارش وبلاگ توسعه دهنده ها، ایسنا/ براساس سخنان وزیر میراث فرهنگی کشور، پیشنهاد اصلاح بودجه میراث فرهنگی به مجلس ارائه شد.

پیشنهاد اصلاح بودجه میراث فرهنگی به مجلس ارائه شد

قضیه چیست؟

علی اصغر مونسان در حاشیه رونمایی از دندان انسان نئاندرتال در جمع وبلاگ توسعه دهنده ها با اشاره به برگزاری نمایشگاه مردان نمکی توضیح داد: قرار است نمایشگاه مردان نمکی را با همکاری کشور آلمان برگزار کنیم به این معنا که آنها یک نمایشگاه در ایران داشته باشند و ما نیز در آلمان نمایشگاه برگزار کنیم، این امر احتیاج به مصوبه هیئت وزیران دارد و هم اکنون در هیئت دولت در حال آنالیز است.

وی اضافه نمود: به منظور برگزاری نمایشگاه باید اشیای تاریخی را از کشور خارج کنیم بنابراین در گام اول باید مصوبه را دریافت کنیم بعد از آن حمل و نقل، بسته بندی و بازگشت به کشور مورد توجه قرار می گیرد، ما به عنوان وزیر میراث فرهنگی هر دو کشور تضمین می کنیم که این اشیا به کشور برگردانده می گردد، به محض تصمیم گیری هیئت دولت اشیای تاریخی را به آلمان ارسال می کنیم و به صورت همزمان اشیای تاریخی از آلمان وارد کشور می گردد.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار کرد: طی بازدیدی که از جاده ابر داشتیم آسفالت کردن این جاده متوقف شده است، میراث فرهنگی و محیط زیست در مورد این مسئله حساسیت کافی داریم و اجازه نمی دهیم که آسفالت وارد جنگل گردد، تا به امروز نیز صرفاً جهت دسترسی به جنگل آسفالت شده و اجازه نمی دهیم این منظر طبیعی کشور آسیب ببیند.

وی با اشاره به ثبت جهانی آثار تاریخی ایران اعلام کرد: منظر طبیعی اورامانات یکی از نقاط بی نظیر کشور از منظر طبیعی و معماری است که طی 20 روز گذشته کارشناسان یونسکو از آنجا بازدید کردند و اقدامات خوبی در جهت ثبت جهانی این منظر طبیعی انجام شده است و در آینده نزدیک شاهد ثبت آن خواهیم بود.

مونسان تأکید کرد: بزرگترین پرونده میراثی یونسکو نیز توسط جمهوری اسلامی ایران ارائه شده که شامل راه آهن شمال به جنوب کشور است، 1400 کیلومتر جهت و برطرف ایرادات کار سختی بود که اجرا شد این پرونده نیز در حال ثبت است.

وی یادآور شد: پرونده بعدی که در انتظار ثبت جهانی است شامل کاروانسراهای کشور است، کاروانسرای سعدالسلطنه قزوین نیز در لیست بیست کاروانسراها وجود دارد.

مونسان در ادامه با اشاره به نظارت بر اجرای مصوبات شورای عالی معماری و شهرسازی، توضیح داد: در حوزه مسائل تاریخی و میراثی فارغ از شورای عالی، شورای میراث فرهنگی تصمیم گیری می نماید، ادارات کل میراث فرهنگی نباید اجازه ساخت ساختمان های چند طبقه در محوطه های تاریخی بدهد و در صورت ساخت باید با متخلف برخورد کند و قانون نیز از ما حمایت می نماید.

وی اعلام کرد: لذا ساخت ساختمان هفت طبقه در محوطه بلدیه قزوین و کلیسای کانتور باید مورد آنالیز قرار بگیرد، قانون از ما کاملاً حمایت می نماید و ما می توانیم پروژه را متوقف کنیم این امر خلاف قانون است.

وزیر میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی در انتها با اشاره به بودجه گردشگری تأکید کرد: در سال آینده شاهد رشد بودجه هستیم اما این میزان رشد راضی کننده نیست، طی سالهای گذشته بودجه بسیار کمی داشتیم و این نوع رشدها جبران نمی نماید، پیشنهاداتی برای اصلاح پایه بودجه به مجلس ارائه شده است. وی اظهار کرد: همچین تصمیم داریم از بودجه بخشهای دیگر استفاده کنیم برای مثال از 2 هزار میلیارد تومان بودجه بازآفرینی شهری 500 میلیارد تومان به بافت های تاریخی اضافه شده است.

منبع: همگردی

به "پیشنهاد اصلاح بودجه میراث فرهنگی به مجلس ارائه شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشنهاد اصلاح بودجه میراث فرهنگی به مجلس ارائه شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید