چرخش احتمالی ورودی المپیک ازتهران به توکیو، فشار ژاپن به فدراسیون جهانی

به گزارش وبلاگ توسعه دهنده ها، میزبانی جام ملت های والیبال آسیا در سال 2015 برای مسئولان والیبال ایران آنقدر مهم بوده که آنها در پی فشارهای غیرورزشی اخیر قید دو میزبانی دیگر را در رده آسیایی بزنند تا بتوانند این میزبانی را هر طور که شده در چنگ خود نگه دارند.

چرخش احتمالی ورودی المپیک ازتهران به توکیو، فشار ژاپن به فدراسیون جهانی

اجلاس اخیر کنفدراسیون آسیا که همزمان با افتتاح مقر جدید AVC در تایلند انجام گرفت و دکتر آری گراسا، رئیس فدراسیون جهانی والیبال نیز برای نخستین بار در آن حضور یافته بود برای والیبال ایران اهمیت زیادی داشت چرا که شایعات زیادی به گوش می رسید که کنفدراسیون والیبال آسیا تحت فشار فدراسیون جهانی والیبال این میزبانی را از ایران خواهد گرفت اما در نهایت میزبانی ایران تایید شد تا خیال مسئولان والیبال کشورمان راحت گردد.

البته این میزبانی به قیمت از دست رفتن میزبانی جام باشگاه های آسیا و رقابتهای زیر 23 سال قاره کهن تمام شد. میزبانی هایی که مسئولان فدراسیون کشورمان بر این باور هستند چندان مهم نبوده اند و در اولویت قرار نداشتند.

محمود افشاردوست دبیر فدراسیون والیبال در این باره به وبلاگ توسعه دهنده ها گفت: خوشبختانه AVC نامه رسمی تاییدیه میزبانی جام ملت های آسیا را به تهران ارسال نموده تا دیگر هیچ حرف و حدیثی باقی نماند. البته ما این میزبانی را معاوضه کردیم و رقابتهای زیر 23 سال و جام باشگاه ها را به دیگر کشورها دادیم. قهرمان جام ملت ها به المپیک صعود می نماید و این برای ما خیلی مهم است.

وی در این باره افزود: زمانی بود که ما برای اینکه والیبال خودمان را به آسیا نشان بدهیم دنبال میزبانی مسابقات بودیم ولی حال جزو شش تیم برتر جهان هستیم و در لیگ جهانی چهارم شدیم بنابراین دریافت میزبانی مسابقات در رده آسیا برایمان چندان مهم نیست با این حال چون قهرمان جام ملت ها به المپیک راه پیدا می نماید خواستیم تحت هر شرایطی این میزبانی را در اختیار داشته باشیم.

اما تحرکاتی که ژاپنی ها در هفته های اخیر داشته اند ابهامات زیادی را در مورد جام ملت های آسیا به وجود آورده است. ژاپن که از سال 2004 یکی از اسپانسرهای اصلی فدراسیون جهانی والیبال شده است فشارهای پشت پرده زیادی به سران فدراسیون جهانی وارد نموده تا قهرمان جام ملت های 2015 آسیا مستقیما سهمیه المپیک را کسب نکند و توکیو معین کننده تیم صعود کننده از قاره آسیا به المپیک 2016 باشد.

ژاپنی ها در سال های اخیر میزبان ثابت مسابقات انتخابی المپیک بوده اند و مدعی شده اند عادلانه ترین جهت برای حضور یک تیم آسیایی در المپیک این است که بهترین تیم آسیایی مسابقات انتخابی المپیک که سال آینده در توکیو برگزار می گردد برای این رقابتها برگزیده گردد این در حالی است که فدراسیون جهانی والیبال پیش تر در نامه ای به کمیته بین المللی المپیک پیشنهاد نموده بود که قهرمان قاره ها به طور مستقیم راهی المپیک خواهند شد.

اکنون با شرایطی که پیش آمده هنوز معین نیست که میزبانی جام ملت های آسیا و قهرمانی احتمالی در این مسابقات، تیم ایران را به المپیک خواهد برد یا اینکه لابی های ژاپنی ها کار را سخت خواهد نمود تا تیم ملی در توکیو سرنوشت خود را برای حضور در المپیک 2016 جستجو کند.

ژاپن که در سال های اخیر تحت تاثیر والیبال ایران قرار گرفته است سال آینده علاوه بر رقابتهای انتخابی المپیک، میزبان جام جهانی والیبال را نیز برعهده دارد و سرمایه گذاری خوبی نموده تا بار دیگر به سطح اول والیبال جهان بازگردد. این تیم از نسل قبلی خود تنها شیمیزو و کوشیکاوا را در بازی های آسیایی اینچئون به همراه داشت و جوان های خوبی را به تیم اصلی خود تزریق کرد و نشان داد که می تواند حریفی قدرتمند برای ایران در آینده نزدیک باشد.

اینکه فدراسیون جهانی والیبال و کمیته ملی المپیک خاتمه چه فرمولی را برای حضور نماینده آسیا در المپیک 2016 مد نظر قرار خواهند داد هنوز معین نیست اما مسئولان فدراسیون ایران پافشاری های زیادی بر این دارند که تیم قهرمان جام ملت ها باید مستقیما راهی ریودوژانیرو گردد و در این باره نامه اعتراضی خود را نیز به مقر FIVB ارسال نموده اند.

افشاردوست، دبیر فدراسیون والیبال در این باره به وبلاگ توسعه دهنده ها پاسخ داد: بله ژاپن کوشش زیادی نموده تا شرایط را به سود خود سرانجام دهد ولی ما نامه اعتراضی خود را ارسال نموده ایم که این حق تیم اول جام ملت های آسیا است که به المپیک برود و حتی گفتیم چون در دو تیم از شش تیم اول لیگ جهانی از آسیا هستند بهتر است دو سهمیه المپیکی برای قاره آسیا در نظر گرفته گردد تا علاوه بر قهرمان جام ملت های آسیا، بهترین تیم آسیایی در مسابقات انتخابی المپیک در توکیو نیز سهمیه حضور در بازی های ریو 2016 را کسب کند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "چرخش احتمالی ورودی المپیک ازتهران به توکیو، فشار ژاپن به فدراسیون جهانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرخش احتمالی ورودی المپیک ازتهران به توکیو، فشار ژاپن به فدراسیون جهانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید