چگونه ساختمان خود را گرم نگه داریم؟

به گزارش وبلاگ توسعه دهنده ها، یک ساختمان باید پوشش عایقی مناسبی داشته باشد تا از نظر ساخت و ساز بی عیب به حساب بیاید. شما میتوانید مقدار انرژی ای را که برای دمای داخلی منزلتان مصرف میکنید با کاهش مقدار عبور گرما از عایق های ساختمانی کاهش دهید. عایق میتواند از انتقال گرما به خارج از ساختمان جلوگیری کند و میزان صدا را نیز کنترل کند. به منظور انتخاب با کیفیت ترین عایق که مناسب منطقه جغرافیایی شما باشد به شرکت گاز منطقه خود مراجعه کنید تا هدایت های لازم را در اختیار شما قرار دهند.

چگونه ساختمان خود را گرم نگه داریم؟

عایق کتانی (ساخته شده از شلوار جین بازیافت شده)

امروزه شلوار جین نه تنها به عنوان یک نوع پوشش در جامعه استفاده میگردد بلکه در صنعت ساختمان سازی نیز به عنوان ماده ای برای عایق سازی منازل نیز به کار میرود. عایق کتانی از پارچه های کتانی بازیافت شده ساخته میگردد (مانند شلوار جین آبی). این نوع عایق های ساختمانی به دلیل کاهش صدا و ایمن بودن از نظر محیطی و بهداشتی مورد استقبال قرار گرفته اند. هیچ نوع برچسب خطری بر روی این محصولات درج نمیگردد و نصب کنندگان این عایق نیازی به استفاده از تجهیزات ایمنی ندارند. نصب این عایقها در ساختمان همانند عایق های فایبر گلاس میباشد و در هوای سرد مقدار مقاومت خود را حفظ میکنند.

عایق پلی استرین اسفنجی

پلی استرین اسفنجی نوعی ترموپلاستیک بی رنگ و شفاف است که برای ساخت تخته های اسفنجی، بلوک های سیمانی و عایق های سست مورد استفاده قرار میگیرد. این نوع عایق نوع خاصی از پلی استرین میباشد که از دانه های ریز پلاستیکی که باهم ترکیب شده اند ساخته شده است. معمولا این نوع پلی استرین در بلوکهای سیمانی ساختمان استفاده میگردد. اما عایق پلی استرین اسفنجی قالبی به شکل دانه های اسفنجی کوچک هستند که اغلب برای ساخت عایقهای تخته اسفنجی به کار میروند. علارغم اینکه به راحتی میتوان آنها را داخل سوراخهای دیوار ریخت، کنترل کردن آنها تا حدودی چالش برانگیز است. یک سوراخ کوچک در دیوار یا وزش باد میتواند دانه های اسفنجی را همه جا پخش کند. مقاومت پلی استرین های اسفنجی به تراکم آن بستگی دارد و معمولا بین 3.8 تا 5 میباشد.

عایق بازتابی

مهمترین دلیل گرم شدن ساختمان جذب انرژی انعکاسی خورشید و انتقال گرمای آن به داخل خانه میباشد. وقتی خورشید سقف خانه را گرم میکند مقدار زیادی از این گرما از سقف عبور میکند و وارد خانه میگردد. به منظور جلوگیری از انتقال گرمای ساختمان میتوان از عایقهای بازتابی استفاده نمود. این عایقها 90 درصد از گرمای خورشید را در خود نگه میدارند و از انتقال آن به داخل بنا جلوگیری میکنند و معمولا بر روی سطوحی نصب میشوند که با فضای بیرون در ارتباط باشند. عملکرد آنها به گونه ای است که در فصول گرم از انتقال گرما به داخل ساختمان جلوگیری میکنند و در فصول سرد از خروج گرما به بیرون آن ممانعت به عمل می آورند.

پشم سنگ

پشم سنگ نوعی عایق حرارتی ست که از سنگ بازالت که از خانواده سنگ های آذرین و بازمانده فعالیتهای آتشفشانی است تشکیل میگردد. این عایق از جمله عایق های سلول باز ساختمانی ست که آب و بخار را به خود جذب میکند. به همین منظور بعد از نصب آن یک پوشش بخاربند باید روی آن نصب گردد. پشم سنگ از الیاف بسیار ظریف به ضخامت 4 تا 7 میکرون و طول 5 تا 70 میلیمتر ساخته میگردد. طبق مباحث ترمودینامیکی انرژی حرارتی به وسیله سه پدیده همرفت، راهنمایی و تابش همیشه از منبع گرم به سمت منبع سرد حرکت میکند و تا زمان متعادل شدن دمای دو منبع این جریان انرژی ادامه دارد. عایق حرارتی پشم سنگ از انتقال انرژی گرمایی ساختمان در طی این سه فرآیند جلوگیری میکند و انتقال انرژی را متوقف میکند. به همین دلیل پشم سنگ به عنوان یک عایق حرارتی با قابلیت رسانایی حرارتی پایین در صنعت ساختمان سازی و عایق کاری کاربرد دارد.

منبع: ساختمانچی

به "چگونه ساختمان خود را گرم نگه داریم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه ساختمان خود را گرم نگه داریم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید