کشته های اعتراضات شیلی؛ 11 نفر

به گزارش وبلاگ توسعه دهنده ها، مقام های شیلی روز دوشنبه اعلام کردند که 11 نفر در جریان تظاهرات خشونت بار و غارتگری های سه روزه اخیر در این کشور کشته شده اند.

کشته های اعتراضات شیلی؛ 11 نفر

به گزارش خبرگزاری فرانسه، سباستین پینرا رئیس جمهوری شیلی گفت که کشور در حال حاضر در وضعیت جنگ قرار گرفته است.

همچنین یک هزار و 500 نفر در جریان ناآرامی های اخیر شیلی بازداشت شده اند.

در سانتیاگو و 9 منطقه دیگر از مناطق شانزده گانه شیلی، وضعیت فوق العاده اعلام شده است. نظامیان شیلی برای اولین بار از زمان حکومت آگوستو پینوشه دیکتاتور نظامی این کشور بین سال های 1973 تا 1990، در خیابان ها مستقر شده اند.

اعتراضات در شیلی با خشم ناشی از طرح افزایش بهای بلیط مترو و نابرابری اجتماعی شروع شد و به درگیری معترضان با نیروهای پلیس و نظامی انجامید. معترضان در جریان تجمات اعتراضی، اتوبوس ها را آتش زدند، به ایستگاه های مترو حمله کردند و مغازه ها را غارت کردند و نیروهای امنیتی نیز در واکنش، به طرف معترضان گاز اشک آور شلیک و از ماشین های آب پاش استفاده کردند. 9109

خدمات متروی سانتیاگو روز آدینه در پی آتش زدن ایستگاه های مترو از سوی معترضان، به حال تعلیق درآمد.

بسیاری از کارمندان در شهر سانتیاگو سرکار حاضر نشدند و مدارس و دانشگاه ها نیز تعطیل شدند.

به رغم نرخ رشد مالی در شیلی که رقم 2.5 درصدی فراوری ناخالص داخلی در امسال را در بر می گیرد، شاخص های اجتماعی همچون بهداشت، آموزش و بازنشستگی از وجود نابرابری های بالایی حکایت دارد.

مقام های شیلیایی از وقوع 103 مورد وقایع خشونت بار در سراسر کشور از جمله غارتگری خبر داده اند.

در بعضی مناطق، ساکنان محلی جلیقه های زرد معرف معترضان فرانسوی را بر تن کردند.

همچنین تعدادی از فوتبالیست های معروف شیلی از رهبران این کشور خواستند به صدای اعتراض مردم گوش دهند و در پی راه حل و چاره اندیشی باشند.

شیلی در حالی که بالاترین رقم درآمد سرانه در آمریکای لاتین را داراست، اما خصوصی سازی بخش مراقبت های بهداشتی و آموزش و پرورش این کشور، افزایش هزینه خدمات اولیه و کاهش حقوق بازنشستگی، مردم را دلسرد نموده است.

رئیس جمهوری شیلی پیشتر اظهار داشت که در پی ناآرامی ها، طرح افزایش بهای مترو را تعلیق نموده است.

مترو سانتیاگو با 140 کیلومتر وسعت بزرگترین و مدرن ترین مترو در آمریکای لاتین است و پیش از این رسانه ها اعلام نموده اند که این مترو مایه افتخار مردم شیلی است.، ایرنا

منبع: ایران آنلاین

به "کشته های اعتراضات شیلی؛ 11 نفر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشته های اعتراضات شیلی؛ 11 نفر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید