64 درصد مخازن سدهای ایران پر شد

به گزارش وبلاگ توسعه دهنده ها، معاون آب و آبفای وزیر نیرو از افزایش 31 سانتی متری تراز سطح دریاچه ارومیه در پی بارش های اخیر کشور خبر داده است.

64 درصد مخازن سدهای ایران پر شد

به گزارش ایسنا، قاسم تقی زاده خامسی با اشاره به افزایش وسعت دریاچه ارومیه از 2200 کیلومتر در سال گذشته به 2500 کیلومتر در امسال اضافه کرد: با رهاسازی ها و بارش های مناسب صورت گرفته در دریاچه ارومیه هم اکنون شرایط این دریاچه نسبت به سال گذشته بهتر شده است.

وی با اشاره به این که تا رسیدن به شرایط ایده آل این دریاچه هنوز راه زیادی باقی مانده است، گفت: از لحاظ وسعت باید این دریاچه 2000 کیلومتر دیگر افزایش یابد.

معاون آب و آبفای وزیر نیرو با بیان این که ارتفاع بارش های کشور پس از فعالیت جبهه اخیر به 255 میلی متر رسیده است، ادامه داد: این رقم سال گذشته 98 میلی متر بوده است که این تفاوت نشان دهنده افزایش 161 درصدی نسبت به سال گذشته و 40 درصدی نسبت به درازمدت است.

تقی زاده خامسی بیش ترین بارندگی را در ایلام و کمترین آن را در سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد و اضافه کرد: استان ایلام نسبت به دراز مدت با 123 درصد افزایش و استان سیستان و بلوچستان با 18 درصد کاهش روبرو بوده است.

وی درباره وضعیت 172 سد بزرگ موجود ایران گفت: ظرفیت این سدها 50 میلیارد مترمکعب است که هم اکنون 64 درصد این ظرفیت پرشده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 184 درصد رشد داشته است.

بر اساس اعلام سایت وزارت نیرو، معاون آب و آبفای وزیر نیرو با اشاره به این که سدهای استان خوزستان بهترین شرایط را از نظر میزان ذخایر موجود در سدها دارند، ادامه داد: هم اکنون 80 درصد ظرفیت مخازن سدهای استان خوزستان پر است که این رقم معادل 20 میلیارد مترمکعب و 9 برابر حجم دریاچه ارومیه است.

تقی زاده خامسی با بیان این که از ابتدای سال آبی 97-98 تاکنون بیش از 13 میلیارد مترمکعب آب رهاسازی شده است، گفت: این آب برای تأمین احتیاج بخش کشاورزی و بطور عمده برای اهداف محیط زیستی رهاشده که نتیجه آن پر شدن 80 درصد ظرفیت تالاب هورالعظیم بوده است.

وی با اشاره به این که سدهای تهران هنوز از شرایط مناسبی برخوردار نیستند ادامه داد: در کل شرایط منابع آبی کشور مناسب است، اما باید با برنامه ریزی و هدف گذاری مناسب از آن بهره برداری کرد.

منبع: همشهری آنلاین

به "64 درصد مخازن سدهای ایران پر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "64 درصد مخازن سدهای ایران پر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید